en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

12/2007

Z obsahu čísla

 Osobnost – Tomáš Svoboda

Narozen 26. 3. 1963 v Karlových Varech. V roce 1976 odchází do Holandska, kde žije v Amsterdamu. Po studiích na umělecké škole v Den Haagu se zaměřením na animovaný a experimentální film se nedopatřením dostává do Perthu v západní Austrálii, kde tráví jeden rok. Po návratu do Holandska prakticky bez přestání cestuje po odlehlejších oblastech Afriky a Asie. Spolupracuje s holandskou státní televizí a regionální televizí Amsterdamu.V roce 1993 se vrací do Prahy. Po boku tehdejšího prezidenta V. Havla či premiéra V. Klause participuje jako fotoreportér na řadě státních návštěv (Indie, Thajsko, Emiráty, Vatikán, Austrálie, Nový Zéland, Filipíny, Čína, Japonsko). Ilustruje řadu časopisů v České republice. V této době vzniká filmový dokument „Václav Havel na cestách“.Od roku 1996 žije a pracuje v Paříži pro renomovanou agenturu Gamma. Jeho série fotografií ze Subsaharské Afriky, Nové Guineje, Mexika či španělských lidových oslav jsou publikovány po celé planetě.Od roku 2000 žije a pracuje v Praze. Má jednu manželku, jednoho syna a stále hledá někoho, kdo by ho naučil dobře čínsky.V letech 2004-2005 pracuje jako osobní fotograf prezidenta České republiky Václava Klause.Od roku 2006 žije a pracuje jako volný fotograf v Praze a Stockholmu.

 

 Portfolio: Rasťo Čambál

Fotografovaniu sa venujem od mlada s jednou 25 ročnou prestávkou. Intenzívnejšie sa venujem fotografovaniu asi od roku 2003 po zakúpení prvého digitálního fotoaparátu. Dovtedy som fotografoval sporadicky, nerátajúc rodinné oslavy a podobne, skúšal som experimentovať, ale cena filmového materiálu mi nedovolovala sa tomu venovať naplno. Digitálna technológia mi naopak umožnila moje predstavy plne realizovať a mohol sam sa pomerne rychlo „vyfotiť“. Už po roku som vedel, že mojou nosnou témou bude človek. Človek je veľmi mnohotvárny nielen po fyzickéj stránke ale aj po duševnej. Je v ňom stále čo objavovať, aj keď objavujeme už to, čo objevené bolo. Ale ten proces objavovaňia a kreovania je pre mňa veľmi podstatný a vzrušujúci. Fotografiami človeka môžem vyjadrovať svoje názory na diane v ľudskej spoločnosti, na ich správanie, povahy, atď. Pre mňa je to nevyčerpateľná téma. Veď stačí trochu zmeniť uhol pohľadu na danú tému a vidím úplne iné svety. Koncom roku 2004 som sa začal intenzívne venovať inscenovanej fotografií. Spočiatku farebnej, neskôr v roku 2005 čiernobielej, pri ktorej som ostal dodnes. Smer, ktorý som si zvolil, a hlavne spôsob vytvárania obrazovej formy, zabezpečili môj návrat k filmovému materiálu. Rok 2006 padol za obeť experimentovaniu a hľadaniu vhodných materiálov. Bolo to trochu zdĺhavé, ale stálo to za to. Začiatkom leta 2007 mi vyšla moja prvá publikácia fotografií „IDENTITY“. V súčasnosti som členom fotoklubu v Galante, kde som aj jeho prezidentom, fotoklubu FOPA v Bratislave a som členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska.

 

 Portfolio: Tomek Sikora

Tomek Sikora se narodil v roce 1948 ve Varšavě, Polsko. Jeho matka byla malířka a otec sochař. Ve dvaceti letech odjel do Paříže, kde začal brát vážně fotografii.Potom co se v roce 1971 vrátil zpět do Polska, pracoval jako novinový fotograf dalších deset let, během kterých spolupracoval s předními polskými designéry na tvorbě divadelních a filmových plakátů.
V roce 1979 zrealizoval dva velké projekty: „Album“ a „Alenka v říši divů“ což byly dvě fotografické série surrealistických vizí světa, a v roce 1980 byly uvedeny na Biennale de Jeunesse v Paříži, v Muzeu Moderního umění v Pompidou Centre. Od té doby Tomek začal často vystavovat v Evropě a USA.V roce 1982 emigroval do Austrálie, kde vedl fotografické workshopy na Victorian College of the Art v Melbourne. Poté zde založil studio reklamní fotografie a pokračoval ve své činnosti v oblasti umělecké fotografie.V roce 1986 začal značně cestovat a pracovat po celém světě. Od roku 1996 dělí svůj život na život v Polsku a v Austrálii. Je často oceňován za kreativitu ve fotografování. Do dneška vydává limitovaná vydání svých autorských knih (27) a často vystavuje v různých zemích.Tomek Sikora společně s Andrzejem Świetlikem v roce 2001 vytvořili Homeless Gallery, která podporuje nezávislou fotografii v mnoha zemích.Od roku 2002 učí na různých fotografických školách ve Varšavě.Od roku 1999 pracuje na svém projektu „Průhlednost věcí“, který byl již šestkrát vystavován a je stále obohacován o nové práce. Úplně první výstava tohoto projektu byla umístěna v Centre of Contemporary Arts (Centrum Současného umění) ve Varšavě.

 

 Portfolio: Andrej Šarpan

Narozen 1968 v Rize. V roce 1992 absolvoval právnickou fakultu na lotyšské státní univerzitě, je členem Svazu fotografů výtvarníků Ruska.
Fotografii se věnoval od školních let. Během univerzitních studií hodně cestoval na Sibiř, Dálný východ a na Jižní Kurily.
Jeho série Jižní Kurily – země v oceánu mu přinesla ocenění na mezinárodní soutěži v Moskvě. Na Kurily se stále vrací.
Rád fotografuje nejen sociální reportáž, ale také krajiny, městskou architekturu a od roku 1998 spolupracoval s několika divadly v Novosibirsku. Výsledkem bylo několik výstav. Od roku 2001 se podílí na misijním vlaku „Za duchovní obrodu Ruska“.

 

 Portfolio: Rudolf Zukal

Rudolf Zukal se narodil 7.6.1935 v Holštejně, okr. Blansko. V roce 1977 vystudoval dvouletou Školu výtvarné fotografie v Brně. Roku 1986 absolvoval dvouleté kvalifikační studium lektorů a porotců amatérské fotografie v Ústavu pro kulturně výchovnou činnost v Praze. Je všestranně aktivním fotografem. Jeho práce byly vystaveny v mnoha státech Evropy, v Austrálii, Japonsku a Jižní Americe. Získal řadu ocenění na národních a mezinárodních fotografických soutěžích. Převažujícím prvkem tvorby Rudolfa Zukala je portrét, krajina a zátiší. Rudolf Zukal je všestranně aktivním fotografem a založil Nadaci pro rozvoj umělecké fotografie a v rámci její činnosti se zasloužil o otevření Galerie umělecké fotografie se sídlem v Moravské Třebové. Od roku 2000, kdy proběhl první ročník, je nejdůležitější akcí občanského sdružení, vedeného Rudolfem Zukalem, každoroční Fotofestival v Moravské Třebové.

 

 Portfolio: Olof Jarlbro

Olof Jarlbro se narodil v roce 1978 a vyrůstal Helsinborgu (Švédsko). V roce 1999 se přestěhoval do Stockholmu. Roku 1998 poprvé navštívil Nepál a nikdy by si nepomyslel, že Nepál bude místo, které změní jeho pohled na svět. Během roku 1998 začal studovat žurnalistiku. Toto studium později přerušil, aby se znovu vrátil do nádherného Nepálu. V roce 1999 se poprvé dostává k profesionálnímu fotografování – na přelomu let 1999 a 2000 je přijat na školu Väddö Folkhögskola. Během tohoto období měl několik výstav: skupinová výstava v Crimsonlab Stockholm, samostatná výstava v DNA Galleri Stockholm, skupinová výstava v Stockholms art fair.Koncem roku 2000 se přestěhoval do New Yorku, kde studoval v ICP (International Center of Photography) předmět „Documentary and photography”. Nejvýznamnějšími projekty jsou fotografie, které byly pořízeny v tomto období – China town a Times Square v New Yorku. V roce 2001 měl skupinovou výstavu v ICP muzeu v New Yorku. Ve stejném roce se vrátil do Stockholmu a pracoval na volné noze.Od roku 2002 a během následujících dvou let vícekrát navštívil Nepál (v této době také začal pracovat na projektu Stone Factory). V roce 2003 byl jeho projekt v Nepálu sponzorován institucí Hola Folkhögskola. V roce 2003 měl skupinovou výstavu ve Sundvallu „Photos from Nepal“ („The funerals)” a v tomto roce také vyšla i jeho první publikace ve „Folket I Bild“. Roku 2004 se vrátil zpátky do Nepálu a zakončil projekt „Stone Factory”. V srpnu 2005 přijíždí do Prahy a začíná studovat na FAMU.

 

 Xulio Villarino

Narodil se 21. července 1969 ve Fazouro, Foz v okrese Lugo. Od roku 1998 žije v Puerto de Bares, Maňón (okres Coruňa). Absolvoval univerzitní pedagogické vzdělání. Ve fotografii je autodidakt. Fotografovat začal ve svých šestnácti letech a v roce 1993 začal svou kariéru fotoreportéra v okresním deníku La Voz de Galicia, ale v roce 2001 se rozhodl stát volným fotoreportérem.V současnosti jeho autorské reportáže šíří madridská agentura Cover, současně spolupracuje s periodiky jako Geo, El País Semanal nebo El Semanal. Jeho práce získaly četná ocenění, zejména Fuji Europress Award nebo Cenu Ortega y Gasset. Je zastoupen v několika veřejných i soukromých sbírkách.

 

 Osobnost – Daniel Hlaváč

Daniel Hlaváč se narodil na Silvestra 1974 v Ústí nad Orlicí. Vyrůstal v České Třebové a vyučil se mechanikem. V současnosti žije ve vesnici Dětřichov u Svitav. V roce 1999 se stal vojákem z povolání a jeho příslušnost ke 4. brigádě rychlého nasazení mu dala možnost zúčastnit se několika zahraničních misí. Dvakrát působil v Bosně a Hercegovině, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu. Od své první mise v Kosovu v roce 2003 se začal hlouběji věnovat fotografování. V rozvíjení tohoto umění ho doprovázejí členové fotoklubů z Lanškrounu a ze Svitav. Spolupráce na projektu „Svitavy město v pohybu“ pod vedením Miroslava Hucka pro něho byla významným impulsem pro další tvorbu. Soustřeďuje se na reportážní a dokumentaristickou fotografii. Reportáž z druhé mise v Kosovu získala 1. místo v kategorii do 21 let v Národní soutěži amatérské fotografie v roce 2006. Fotografie „Tváře afghánských školáků“ získala třetí místo v soutěži Czech Press Photo z letošního roku v kategorii „Každodenní život“. Publikuje ve fotografických časopisech, ve svitavských novinách a má za sebou několik výstav. Výstava fotografií ve Strahovském klášteře chce přiblížit službu českých vojáků v Afghánistánu a různé tváře života v této napětím sužované zemi.

 

 Příběh fotografie XXIV.

FOTOGRAFIE JAKO MODERNÍ JAZYK

 

 Recenze – 90 let Izvěstií

Publikace k výročí nejznámějších ruských novin

 

 Recenze – Fotografie 70. let v ČSR

Výstava Kytky v popelnici: společnost a móda v sedmdesátých letech v Československu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze

 

 Recenze – Černobílé záznamy

Zamyšlení Fr. Dostála nad sílou fotografické výpovědi

 

 Recenze – Galerie Čerťák představuje

Miroslav Hucek

 

 Recenze – Náhorní Karabach

Reportáž z expedice pořádané naším časopisem

 

 Historické procesy

Poslední část přípravy historických fotografických procesů popisuje Ing. MgA Tomáš Štanzel

 

 Symbol a znak

O symbolu a znaku ve fotografii povypráví prof. L. Baran

 

 Aktivita pohledu

Co je to Aktivita tvořivého pohledu vysvětlí prof. L. Baran

 

 Fotoklub

Představujeme Fotoklub Amfora Rakovník

 

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.