en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

3/2007

Z obsahu čísla

 


Rozhovor – Milan Borovička

Narozen 12. 9. 1925 ve Valašském Meziříčí. Povoláním úředník, od r. 1986 v důchodu. Od r. 1974 vyučoval portrétní fotografii na Institutu výtvarné fotografie SČF, v letech 1990 – 2003 totéž na Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Nositel titulů AFIAP a ASČF. Byl zakládajícím členem skupiny Profil a členem skupiny Setkání.

 


Portfolio: Matjaž Kuntu – Slovinsko

Narodil se před 32 lety v Mariboru. Fotografovat začal jako teenager a po dokončení Lublaňské školy designu a fotografie se začal věnovat výzkumu alternativních fotografických procesů. Spojil s fotografií i svou budoucnost, stala se mu koníčkem i povoláním. Zaujalo ho ruční kolorování fotografií, které mu umožňuje osobitější vyjádření než počítačová manipulace. Považuje barvu za autorský zásah do světa černobílé fotografie, a intuitivní výběr barev za svědectví o autorovi. Objevování vlastních pocitů a jejich vyjádření pomocí barev je pro něho fotografickým tématem. Říká, že fotografie může být jakýmsi laskavým duplikátem skutečnosti. Snímek tak může probudit fantazii a tím umožnit prožít pocity hlouběji, setřít povlak rutiny.
Pracuje výhradně klasickou technikou na černobílý film, své snímky zpracovává sám v temné komoře a dokončuje kolorováním.

 


Portfolio: Andrew Ward – USA

Narodil se v irském Dublinu roku 1971, zde vyrostl a vystudoval film a fotografii na Dublinském institutu technologie.Roku 1993 emigroval Andrew do Vancouveru, kde nejprve 3 roky pracoval jako produkční asistent v lokální filmové společnosti, pak se roku 1996 přestěhoval do Los Angeles.V roce 1998 se stal členem Directors Gild of America (Americká asociace režisérů) a od té doby pracuje jako asistent režie. Přestávky mezi jednotlivými filmy nadšeně vyplňuje cestováním a pěstováním své fotografické vášně. Fotografování ho již zavedlo do mnoha míst po celém světě, ale celá jeho tvorba je prostoupena jedním základním a společným rysem – všude kam přijde se snaží zachytit existenci obyčejného člověka v jeho světě. Přirozená, nekonstruovaná povaha jeho fotografií spojená s různorodostí subjektů ho jako fotografa zavádí až na pomezí fotožurnalismu. Fotografuje barevně i černobíle, vždy však klade velký důraz na výraz a kontrast fotografie. Používá různé fotoaparáty i příslušenství, většinou však 35 mm těla, např. Leica M6 a Leica R6.2 a Nikon FM2. V současnosti žije v Mount Washington nedaleko Los Angeles se svou manželkou Alexandrou, která tvoří a provozuje jeho webové stránky. Jeho fotografie byly vystaveny v řadě prestižních galerií a jsou v soukromých sbírkách významných osobností světové kultury.
www.andrewwardphotos.com

 


Portfolio: Samvel Sevada – Arménie/USA

Jako malíř a arménský národní básník je Samvel Sevada znám už delší dobu, je však člověkem všestranného talentu. Proto když se mu dostal do rukou fotoaparát, logicky se mu stal dalším prostředkem umělecké tvorby, tak jako básníkovi slovo, nebo malíři štětec.Ostatně svůj malířský ateliér provozuje i nadále.V Glendale v USA vydával v arménštině časopis Panorama, který se věnoval arménské kultuře. Jeho fotografická tvorba se týká především portrétů. Lidí mladých i těch, jejichž život je vepsán v jejich tváři. Mužů, žen i dětí. V klasických kompozičních schématech i ve zcela nepředstavitelných životních situacích.

 


Portfolio: Misha Gordin – USA

Narodil se v roce 1946 v lotyšské Rize a byl vychován v ruskojazyčné společnosti. Vystudoval technickou univerzitu jako letecký inženýr, ale tomuto povolání se nikdy nevěnoval. Pracoval jako designér vybavení pro filmové efekty. O umění se nijak nezajímal, zvláště ne o socialistický realismus, který byl jedinou oficiální kulturou.Fotografovat začal už v devatenácti letech, zejména portréty a dokument, ale nepřinášelo mu to ani úspěch, ani sebeuspokojení. Proto fotoaparát na čas odložil a soustředil se na čtení, zejména Dostojevského a Bulgakova, a také na filmové umění. Přesto stále přemýšlel, jak vyjádřit pomocí fotografie své myšlenky a osobní pocity. Najednou to přišlo, jasně a jednoduše: konceptuální fotografie. V roce 1972 vytvořil svůj první, velmi důležitý snímek „Confession“(Zpověď), na jejím základě pochopil obrovské možnosti konceptuálního přístupu k fotografii. Poznání vzešlé z této jediné fotografie je od té doby základem veškeré jeho tvorby. V roce 1974 už měl sovětského režimu dost a emigroval do USA, žije v Minnesotě.Pracuje s formáty 6x7cm a 4x5palců, veškeré montáže dělá sám v temné komoře. Jeho fotografie jsou v mnoha muzeích a fotografických sbírkách po celém světě.

 


Portfolio: Rudolf Jarnot – Česká republika

Narodil se roku 1934 v Českém Těšíně, od roku 1956 žije v Příboře. K jeho životním láskám patří vedle fotografie také horolezectví a lyžování. Fotografii se věnuje od dětských let, důsledně od roku 1958. Publikoval a publikuje jak v regionálních médiích, tak i v časopisech celostátního dosahu. Zúčastnil se mnoha výstav doma i v zahraničí a získal na nich řadu ocenění. Je i neúnavným organizátorem fotografického života, pořadatelem mnoha výstav a od roku 1966 bez přestávky předsedou příborského fotoklubu. Hlavní část jeho tvorby je nerozlučně spojena především s jeho ostatními zálibami, přináší mu spoustu originálních vysokohorských pohledů a zimních krajinných motivů.

 


Divoká karta

Pavel Smékal
Narodil se roku 1953 v Tišnově. Vyučený fotograf, fotografuje od roku 1969. Od roku 1989 má vlastní fotografickou firmu, provozuje fotoateliér v Tišnově.Oblíbenými tématy jsou krajina, portrét a architektura.

 


Tomáš Bouček
Narozen 1965 v Novém Boru, žije v Praze. Je profesionální fotograf a filmový novinář, 12 let pracoval pro TV magazín. Ve fotografii je samouk, jeho tématy jsou reportáž, portrét, akt a Praha ve všech podobách.

 


Příběh fotografie XV.

Velcí humanisté – DAVID SEYMOUR (Chim), HENRI CARTIER-BRESSON a WILLIAM EUGENE SMITH

 


RECENZE – Pocta Anně Fárové

Poslední výstava loňského roku v Galerii Langhans, věnovaná historičce fotografie Anně Fárové, s podtitulem Práce od roku 1956.

 


RECENZE – Clyde Butcher – Visions of the New Millenium

Výstava předního amerického fotografa krajiny v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci.

 


RECENZE – Japonci v Rudolfinu

Výstavy fotografií Japonska z druhé poloviny 19. století Námořní deník Erwina Dubského a současná tvorba japonského fotografa Shomei Tomatsu – Kůže národa, v Galerii Rudolfinum, Praha

 


RECENZE – Národní divadlo počtvrté

Kniha, v níž svou příležitost fotografovat v Národním divadle sezonu 2005 – 2006, využila známá autorská dvojice Štěpánka Steinová a Salim Issa.

 


RECENZE – Konceptuální dokumenty

Velkoformátové barevné fotografie v digitálním zpracování 80/100 cm vystavují v maďarském kulturním středisku v Praze do 8. března 2007 dva autoři. Mladá fotografka Anna Fabricius a výtvarník Tibor Gyenis

 


RECENZE – Život plný příběhů III

O tom, jak se fotografie amatéra dostaly na světovou výstavu World Press Photo 1977 v Haagu

 


RECENZE – Fotografie nazývaná ateliérová

Fr. Dostál vás provede prvorepublikovými fotoateliéry

 


Polozapomenutá výročí

Ivan Kyncl (15.dubna 1953 – 6.října 2004) – Fotograf Charty 77 a protikomunistického disentu 70. let po nucené emigraci v roce 1980, fotograf předních britských i zahraničních divadel

 


Sbírka SČF

Drahomír Josef Růžička – Otec české moderní fotografie

 


Fotoklub

Fotoklub Sokol Mladá Boleslav

 


Fotoškola

Jak vidět pod povrch věcí vysvětlí prof. Ludvík Baran

 


Glosy ke kompozici – Hmotnost, prostor a formát

A jak s tím nakládat vysvětlí prof. Ludvík Baran

 


Stavba obrazu – výběr stanoviště

Jak vybrat to nejvhodnější stanoviště vám poradí Ivo Gill

 


Vizuální studie

Portrét globálního občana a odložený svrchník kůže probírá prof. M. Vojtěchovský

 


Photoshop

Kolorujeme a obarvujeme fotografie

 


Fotoškolička

Vybíráme objektiv II.

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.