en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

11/2006

Z obsahu čísla

 


ROZHOVOR s Hansem -Joachimem Ellerbrockem

ROZHOVOR s Hansem -Joachimem Ellerbrockem, členem mezinárodní poroty 12.ročníku Czech Press Photo 2006 vedl V. Remeš

 


Portfolio: ERIC BOUTILIER-BROWN / Kanada

Jeho rodištěm se v roce 1969 stalo městečko Fredericton ve východní Kanadě. V 17 letech dostal první fotoaparát a nastalo půlroční období objevování dávno objeveného. Potom začal pracovat systematicky, učil se z fotografické literatury. Po dalším půlroce se přihlásil na uměleckou školu, kde následujících 7 let studoval fotografický obor. Tvorba je pro něj prostředek, jak ukázat lidem krásu života, která je obklopuje, ale kterou většina z nich v běžné realitě všedních dnů nevidí. Umožňuje mu krásu zachytit svým způsobem vnímání a ostatním ukázat svůj pohled na svět. Obdivuje fotografy z první poloviny minulého století, zejména příslušníky umělecké moderny. Líbí se mu jednoduchost a přímost, vyzařující z jejich prací. Hlavním tématem jeho tvorby je akt, nahé lidské tělo, snímané v přírodě. Je fascinován obrovskou škálou možností, kterou nabízí interakce modelu a okolního prostředí. Jednoznačně preferuje černobílou tvorbu. Pracuje jako fotograf, vede fotografické kurzy a workshopy. Rád čte, poslouchá hudbu a plachtí.

Pro autora hlasovalo 336 hodnotitelů

 


Portfolio: KANAS NISAN / Izrael

Narodil se 1947 v litevském Vilniusu, vystudoval tam radioelektroniku a pracoval v ústavu péče o architektonické památky. Současně se stal zahraničním korespondentem jednoho polského periodika. V roce 1967 byl povolán do armády a byl fotoreportérem Severní skupiny vojsk. V roce 1972 přesídlil do Izraele. Fotografii se věnoval už od svých 13 let, učil se od největších litevských i evropských mistrů fotografie. Mezi své učitele počítá i takové mistry jako Antanas Sutkus, Rimantas Dichavičius, Josef Sudek, Ján Šmok, Ansel Adams i další. První autorská výstava ve Vilniusu v roce 1970 ho utvrdila v nastoupené cestě a první výstava v Tel-Avivu v roce 1985 se jmenovala „Milník“. V téže době se stal členem asociace výtvarných fotografů Izraele a vedoucím telavivského fotoklubu. Od té doby se pravidelně účastní mnoha mezinárodních výstav. Témata jeho prací jsou klasická: portréty a krajiny, městská zákoutí a architektura, akty, lidé, moře a voda, mikro a makro. Fotografie je mu prostředkem vyjádření sebe sama; jazykem, kterým hovoří, myslí i učí nové generace fotografů.

Pro autora hlasovalo 22 hodnotitelů

 


Portfolio: DANIEL KADEŘÁBEK / Česká republika

Narodil se roku 1971 v Praze. S fotografováním začínal okolo r. 1994. V této době také začal navštěvovat fotoklub KFA Praha, jehož členy byli mnozí výborní fotografové. Mezníky v jeho životě byla setkání s fotografem a všeumělem Ladislavem Kamarádem, který ho naučil nejenom základům fotografování, a dalším impulsem bylo setkání s fotografem a neúnavným organizátorem Garikem Avanesianem, který ho posunul od krajinářské fotografie k fotografii živé. Začínal s černobílou fotografií krajinek a zátiší, později okolo r. 1998 začal více cestovat, začal fotografovat více živou fotografii, např. v Indonésii, Vietnamu, Kambodži, Indii, Chile, Bolívii a na Islandu. O dobrodružství nebylo na těchto cestách nouze , vše začalo teroristickým útokem na indonéském ostrově Bali a skončilo občanskou válkou v hlavním městě Bolívie La Pazu (podzim 2003), kde si např. vyzkoušel pobyt ve válečném krytu a další vojenské vymoženosti. Cílem jeho fotografií je zachycení života místních obyvatel a krásy dosud nedotčené přírody, jedná se o jakýsi dokument se snahou o zařazení výtvarných prvků.

Pro autora hlasovalo 24 hodnotitelů

 


Portfolio: STEPHANUS MEYER / Španělsko

Narodil se v Zambii, tehdy britské kolonii, v roce1964. Matka byla Španělka, otec Jihoafričan. Žije ve Španělsku. Fotografovat začal v 16 letech. Dlouho pracoval výhradně černobíle, barevnou tvorbu přidal až s nástupem digitální techniky. V současnosti fotografuje pouze digitálně. Je samouk, vše se naučil vlastními experimenty z literatury a od jiných tvůrců. Fotografie je pro něj životní styl a možnost sebevyjádření. Líbí se mu, že pouze autor rozumí své fotografii, ale současně je otevřena různým interpretacím ostatních. Jeho oblíbené téma je „street photography“, fotí prostě to, co se kolem něj právě děje. Je fascinován krásou i vulgaritou života na ulici. Rád portrétuje lidi při práci. Za úspěch považuje vítězství v několika mezinárodních soutěžích. Ještě více si váží své fotožurnalistické práce na projektu fotografování černošských čtvrtí jihoafrických měst. S těmito fotografiemi měl úspěch na mnoha světových výstavách. Profesí je učitel angličtiny ve vlastní škole na jihu Španělska.

Pro autora hlasovalo 90 hodnotitelů

 


Portfolio: SASCHA HÜTTENHAIN / Německo

Narodil se roku 1973 v německém Siegenu. Fotografické začátky prožil před patnácti lety, pod vedením svého otce, nadšeného fotoamatéra. Později se mnohému naučil od profesionálního fotografa, kterému dělal dva roky asistenta. Sám se považuje za samouka, nemá žádné oficiální fotografické vzdělání. Intenzivně se věnuje fotografii posledních osm let. Vyznává klasický, minimalistický styl. Mezi jeho nejoblíbenější téma patří lidé, hlavně akt, móda, ale také tanec. Při práci s fotoaparátem se dostává do svého vlastního estetického světa. Lidské tělo je pro něj perfektní objekt, se kterým může při fotografování neomezeně manipulovat. Zajímavě využívá kombinaci lidského těla a různých objektů. Krása oblin a záhybů dívčího aktu je zvýrazněna kontrastem strohých, geometricky přesných linií použitých technických předmětů ve tvaru krabic, krychlí a kol. V současné době připravuje knihu svých fotografií. Pro svoji tvorbu používá digitální SLR fotoaparát. Jeho oblíbená zábava se mu stala prací, je profesionální fotograf.

Pro autora hlasovalo 81 hodnotitelů

 


Portfolio: ĽUBOMÍR SCHMIDA / Slovensko

Narodil se roku 1961 v srdci Liptova. Krása rodné krajiny se stala osudovou pro jeho pozdější fotografickou tvorbu. Už jako pětileté dítě rád nahlížel do otcova aparátu a snad již tehdy začal vidět svět jinýma očima, než ostatní lidé. Léta školní a studentská fotil a úspěšně se zúčastňoval národních soutěží. Ve dvaadvaceti letech představil veřejnosti svoji první samostatnou výstavu, s názvem Fiat Lux (Budiž světlo). Byl to začátek jeho celoživotního díla ŽIVLY ZEMĚ, založeného na vyšších principech poznání. Jde o výsledek ezoterického vnímání vody, vzduchu, ohně a země, které autor vyjadřuje pohledem barevných vibrací na děje a úkazy přírody. Jsou to záběry snímané od ranního svítání do pozdního večera. Duch místa a přírody mu umožní vytvořit a ukázat ostatním lidem úžasné přírodní scény. Autorův fotografický odkaz smiřuje lidi s přírodou, chce je přimět k otevření jejich podvědomí k hodnotám planety živlů, Země a Univerza. S těmito principy pracuje autor již 25 let. Získal mnohé tituly a ocenění na domácích a zahraničních soutěžích.

Pro autora hlasovalo 19 hodnotitelů

 


Portfolio: VIKTOR AGEJEV / Rusko

Narodil se v roce 1932 a celý svůj život zasvětil ruské fotografii. Je zakládajícím členem a funkcionářem Svazu fotografů výtvarníků Ruska a tajemníkem Rjazaňské oblastní organizace SFVR. Zúčastnil se více než 150 výstav od městských přes všeruské a všesvazové až po mezinárodní. Uspořádal dvacítku autorských výstav po celém území Ruska. V letech 1970-1985 byl jedním z vůdců sovětského fotoamatérského hnutí. Založil a dvacet let nepřetržitě vedl studentský fotoklub Meščera, organizoval v Rjazani osm velkých meziklubových výstav a v letech 1975 až 1993 všesvazový mapový okruh fotoklubů. V roce 1975 jako první v oboru obdržel celostátní ocenění a v r. 1977 byl laureátem První všesvazové přehlídky lidové tvorby. Viktor Agejev věnuje mnoho sil a času estetické a umělecké výchově mládeže. Přednáší a beseduje o fotografickém umění na různých vysokých i středních školách, popularizuje fotografii v tisku, rozhlase i televizi. Publikované fotografie pocházejí z výstavy, kterou v roce 2000 oslavil 40 let tvůrčí činnosti.

Pro autora hlasovalo 23 hodnotitelů

 


Portfolio: LUCETTE VIRELLE / Belgie

Narodila se v Belgii v době mezi světovými válkami. Její otec byl vášnivý fotoamatér a vzpomínky na sklep, kde vyvolával fotky na skleněné desky, patří k jejím nejranějším. S nostalgií vzpomíná na období dětství, kdy stávala otci modelem. Pocit pýchy se v ní mísil se stresem z nutnosti neměnné pózy po dobu dlouhé expozice. Výsledkem bývalo, že původní úsměv se změnil ve škleb. Dík otci se zajímala o fotografii od útlého dětství, ale sama začala fotografovat mnohem později. V roce 1975 se stala členkou bruselského fotoklubu. Tam se učili „vidět jinak“ prohlížením dobrých fotografií různých autorů. Nejdříve, pod vlivem otce, fotografovala krajinky v protisvětle, s někým nebo něčím v popředí. Nyní ji zajímá především figurální tvorba, zátiší a manipulovaná, kreativní, digitální fotografie. Vyzkoušela si černobílou, barevnou a v poslední době digitální tvorbu. Věnuje se také malbě a sítotisku, který čtyři roky studovala. Fotografování je pro ni snahou o zachycení okamžiku světla nebo života. Je její velkou vášní, které se věnuje kdykoliv je to možné.

Pro autora hlasovalo 11 hodnotitelů

 


Portfolio: PIRIFOOL / Itálie

Narodila se ve známém rodišti světce Františka, ve středoitalském Assisi, před 26 léty. K fotografování se dostala zvláštní oklikou. Nejdříve počítačově upravovala fotografie pořízené jinými lidmi a teprve před třemi léty začala, jak sama říká, tvořit obrázky. Nerada svoji činnost nazývá focením. Tvorba je pro ni soulad s vnitřní potřebou a realizace vlastních představ dokonalosti a harmonie. Je to ztělesnění snů, emocí a vizí, jak stvořit imaginární osobnosti a nechat je žít. Fascinuje ji, že to vše se dá stvořit v jediném okamžiku, jakoby kouzlem. A její netrpělivé povaze vyhovuje, že hned vidí výsledek své práce. Věnuje se portrétní fotografii a jako model používá sama sebe. Jen ona sama ví přesně, co a jak chce. V současnosti studuje a pracuje jako webdesigner na volné noze. Její největší vášní je fotografie, má ráda také literaturu. A s tou souvisí její další zájem, provádí antropologické historické výzkumy, týkající se legendárních středověkých osobností. Fotografovat se učila sama, s pomocí fotografické literatury.

Pro autora hlasovalo 117 hodnotitelů

 


Portfolio: CHRIS TREFFERS / Holandsko

Narodil se roku 1945. Fotit začal jako dvanáctiletý. Nyní, v jedenašedesáti, se stále učí, jak vytvořit co nejexpresivnější obraz toho, co nosí v hlavě. Jeho oblíbené téma je především digitální studiová fotografie. Jsou to většinou portréty žen, které dále počítačově zpracovává. Má rád manipulovanou fotografii, vytváření svých vlastních „jiných realit“. Věnuje se obrazům, které se nedají vytvořit pouze pomocí fotoaparátu. Na zachycení všeho, co kolem sebe pozoruje a týká se to jak světa, tak lidí, nestačí samotný přístroj. Proto hledá různá prostředí, rozličné typy lidí. Jejich obrázky potom sestavuje ve photoshopu, jako kousky skládačky, aby vytvořil smysluplný obraz.
Je členem dvou fotografických organizací. Spolu s dalšími členy fotoklubu pravidelně vystavuje své práce od roku 1988. Úspěšně se zúčastňuje národních a mezinárodních soutěží a salonů. Více než honba za cenami a tituly, je pro něj na těchto akcích zajímavé, jak vnímají jeho tvorbu ostatní lidé. Má rád divadlo, baví ho vařit a pořádat párty pro přátele.

Pro autora hlasovalo 63 hodnotitelů

 


PŘÍBĚH FOTOGRAFIE – XI.

PRVNÍ HVĚZDY REPORTÁŽE

 


RECENZE – Fotografie pro 21.století?

Helsinská škola

 


RECENZE – Vladimír David

Fotograf Dostihů

 


RECENZE – Fotografie v plenéru

 


RECENZE – Josef Koudelka

Camargue
© Josef Koudelka – Magnum Photos/Conservatoire du Littoral

 


RECENZE – Fotografie aktů umí povznášet

 


International Photo Camp

V litevském pojetí

 


POLOZAPOMENUTÁ VÝROČÍ

Jan Byrtus

 


TÝDEN V ČESKÉ REPUBLICE

Objektivem naší redakce

 


OSOBNOSTI S KAMEROU

Jazzman Billy Cobham

 


FOTOKLUB

Horácký fotoklub Jihlava

 


ZE ZBÍRKY SČF – Miloslav Stibor

Mýtus ženského těla

 


FAKTA ČI FIKCE

Realita záleží na vědomí

 


FOTOŠKOLA – Proč vertikála zvětšuje

Vysvětlí prof. L. Baran

 


FOTOŠKOLA – Inscenovaná fotografie IV.

Probírá prof. M. Vojtěchovský

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.