PhotoArt

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.
|

Z obsahu čísla
Rozhovor s Jiřím Bartošem
Rozhovor s fotografem krajiny Jiřím Bartošem vedl náš redaktor Jan Anděl
Portfolio: Japi Honoo – Itálie
Poprvé se nadechla středoitalského vzduchu před osmatřiceti lety. Jako dítě fotografovala aparátem půjčeným od rodičů, ale vážně začala pracovat až kolem roku 1998. Zlomový byl rok 2002, kdy si koupila digitální přístroj, což pro ni byl malý zázrak. Začala experimentovat a to jí zůstalo a baví dosud. Svým snímkům neříká fotografie, ale „digitální manipulace“. Miluje detail a říká, že za svůj dosavadní život udělala milion „divných“ fotek. Fotografie pro ni znamená magický prostor, kde objevuje nové věci, nálady a elementy, tvořící život, jaký je. Svoji tvorbu přirovnává k meditaci. Její obrázky jsou produkty hlubokého nitra, s nepředvídatelnou konečnou podobou. Nejoblíbenější téma, je pro ni lidské tělo a více než dokonalé modelky, ji zajímá člověk s nějakým nedostatkem, který ho dělá zajímavým.
Její další oblíbené téma je strom a jeho větve, připomíná jí lidské tělo. Obdivuje dílo Helmuta Newtona, pro jeho citlivé ztvárnění situací. Je fotografický samouk. Profesí je účetní, pracuje také jako webdesigner. Za své největší poslání považuje mateřství.
Pro autora hlasovalo 121 hodnotitelů
Portfolio: Algimantas Aleksandrevičius – Litva
Další umělec z početné skupiny litevských fotografů se narodil roku 1960. Je členem Litevské unie uměleckých fotografů, jeho hlavním oborem je portrét. Divácky atraktivní snímky zaujmou nejenom uměleckým a technickým provedením, ale také tématem. Na mnoha portrétech ztvárnil významné osobnosti z různých oblastí. Na jeho fotografiích najde divák známé režiséry, hudebníky, herce, ale také kosmonauta Alexeje Leonova, nebo známého spisovatele Güntera Grasse. Vždy snaží zachytit něco typického pro svůj model. Z výrazu, pozice nebo gesta je ve snímku vždy něco z osobnosti fotografovaného. V jeho tvorbě převládá černobílé provedení, ale pracuje také s barvou.
Vysoké ocenění jeho práce přišlo v soutěži Fuji Euro Press, byl vyhlášen nejlepším evropským portrétním fotografem. Krátce nato obdržel od litevské vlády ocenění za mimořádný přínos litevskému umění a kultuře. Je držitelem titulu AFIAP. Měl přes 50 výstav v Litvě a v zahraničí. Je autorem sedmi samostatných fotografických knih, za jednu z nich dostal cenu litevského ministerstva kultury.
Pro autora hlasovalo 28 hodnotitelů
Portfolio: Christine Penn – Nový Zéland
Devětapadesátiletá novozélandská rodačka je profesí kadeřnice. Fotografováním se zabývá od dívčích let. Dlouho byl její zájem pouze příležitostný, hlavně pro existenční a mateřské povinnosti. Systematicky a intenzívně začala s fotografií pracovat až v době, kdy jí odrostly děti, ve čtyřiceti letech. Naplno své nové vášni propadla během cesty na africké safari, kde se témata přímo nabízela na každém kroku. Stala se členkou Taurangské fotografické společnosti, náruživě fotografovala a trávila hodně času v temné komoře. Potom objevila, jak sama říká, „zázrak“ kreativního digitálního fotografování. To jí umožnilo větší tvůrčí svobodu. Zajímá se o veškerá témata, zejména o život ve všech jeho projevech a formách. Při své práci usiluje o moderní, čisté linie, které vypráví určitý příběh. Miluje cestování, což je vždy další příležitost pro tvorbu fotografií. Úspěšně se zúčastňuje novozélandských soutěží, kde sbírá ceny. Často publikuje v tamních časopisech. Fotografie je jejím jediným koníčkem, na nic jiného nemá čas.
Pro autora hlasovalo 26 hodnotitelů
Portfolio: Nils-Erik Jerlemar – Švédsko
Jeho rodištěm se stalo před 51 lety jižní Švédsko. Od roku 1968 žije v Malmö, třetím největším švédským městě. Ve 14 letech byl zaujat vyvoláváním fotografií a od tohoto zájmu se dostal k zajímavějšímu koníčku – k fotografování. Od roku 1972 je členem Fotografické společnosti v Malmö. V osmdesátých letech se stal jejím prezidentem. Zúčastňoval se mezinárodních salonů jako porotce. Potom následovala přestávka, způsobená pracovním vytížením – je majitelem a ředitelem společnosti, obchodující s bezpečnostní technikou. Před několika lety se k fotografování vrátil, hlavně díky digitální technologii. Ta ho uchvátila
a dala mu nečekané možnosti. Tvorbu bere jako příjemné rozptýlení od každodenní práce
a prostředek k navazování kontaktů s fotografy po celém světě. Účast na mezinárodních salonech je mu zdrojem inspirace. Nejoblíbenější subjekty má poněkud protikladné, architekturu a pohyb. Rád si hraje s barvami a tvary, často pracuje s jednoduchými tématy
a liniemi. Fotografického vzdělání nabyl samostudiem knih a prací známých fotografů.
Pro autora hlasovalo 27 hodnotitelů
Portfolio: Emanuel Ogdan – Izrael
Narodil se v Polsku; od roku 1935, kdy mu bylo pět let, žije v Izraeli. Tam vyrůstal a studoval a následně sloužil v izraelské armádě. Po své demobilizaci podnikal v průmyslu plastických hmot a stal se reprezentantem několika dalších firem.Koncem devadesátých let odešel do důchodu a coby běžný turista, ale také v rámci dědečkovských povinností, začal fotografovat. Zprvu šlo o konvenční momentky vnoučat a dokumentaci výletů, malým kompaktem.
Pokud však v někom je fotografická duše, fotografie si ho najde. Někoho v dětství, jiného v důchodovém věku. Zlomový moment nastal jednoho dne ve fotolabu, kdy se při čekání na hotové fotky dal do řeči s profesionálním fotografem. Ten velmi příznivě zhodnotil jeho obrázky a povzbudil ho k dalšímu fotografování. Krátce po tom absolvoval fotografický kurz a fotografie ho natolik uchvátila, že se stala velice důležitou součástí jeho života. Je členem Tel-Avivské společnosti fotografického umění. Tématicky není nevyhraněný, fotí téměř cokoli. Největší slabost má pro fotografování tance. V současnosti fotografuje v Izraelském baletním divadle.
Pro autora hlasovalo 35 hodnotitelů
Portfolio: Miroslav Cheben – Slovensko
Narodil se roku 1938 v Ružomberku. A byla to krásná příroda v okolí, která ho citově formovala a kam se uchyloval, když nebylo nejlépe. Vrátil se tam v „Kristových letech“, po devítiletém životě v Praze, po rozvodu. Chodil do hor a začal fotografovat. Kariéru chemického inženýra a fotografa přervalo těžké zdravotní postižení, je upoután na invalidní vozík. V každodenním boji o přežití se ještě více upnul k fotografii, stala se mu smyslem života. Neudrží fotoaparát, ale zpracovává digitálně své archivní negativy a diapozitivy, dává jim nový umělecký výraz. Uspořádal mnoho autorských výstav, doma i v zahraničí. Po zdravotním postižení jich má na kontě 20 a připravuje další. V roce 2001 mu byl udělen titul AFIAP, jako prvnímu slovenskému fotografovi. Úspěch na mezinárodní fotografické scéně zaznamenal v roce 2002, na salonu Interfotoklub Vsetín. Společně se Štefanem Ižom, jako skupina Experiment, získali Grand Prix města Vsetín, hlavní cenu fotoklubů.
Život a tvorba Miroslava Chebena je manifest vítězství ducha a umění nad nefunkční tělesnou schránkou.
Pro autora hlasovalo 30 hodnotitelů
Portfolio: Pavel Štěrba – Česká Republika
…kresba a fotografie jsou jako muž a žena – každý obstojí sám o sobě, ale jejich spojením vzniká nová skutečnost…
Tímto krédem se vám představuje fotograf a kreslíř ze záliby, vzděláním a povoláním lesní inženýr. Jednatřicetiletý rodák ze Strakonic, měl od dětství potřebu obrazově zachytit okolní svět. Nejdříve tužkou a později fotokamerou. Vážnou fotografickou tvorbou se zabývá od počátku milénia. V jeho práci převládá černobílá fotografie. Klasickými postupy hledá nové možnosti vyjádření. Z témat je mu blízký portrét a dokument. V něm se dlouhodobě zabývá životem Romů. Používá kinofilmovou a středoformátovou techniku, ale digitální fotografii neodmítá. Prezentovaný soubor nazvaný „Zdi“, je komorní záležitostí. Výsledný formát obrázků je 24×30 cm, ale samotné snímky, bez kresby, mají rozměr pouze 12×12 cm. Jsou snímány na střední formát, aby vynikla struktura povrchů. Každoročně pořádá samostatné výstavy v celé republice. Je členem PRO Langhans a známého fotoklubu Kamfo Blatná. Studuje ITF v Opavě.
Pro autora hlasovalo 26 hodnotitelů
Portfolio: Kati Rudlová – Francie
Ostravská rodačka, dvaatřicetiletá středoškolská učitelka francouzštiny a společenských věd, fotografuje od svých 12 roků. Tehdy dostala od rodičů první fotoaparát. Od té doby fotografovala pořád, rodinu, spolužáky. Bavilo ji prohlížet, třídit, ukládat do alb a různě zdobit, tehdy černobílé fotografie, malých rozměrů. A ten objev dětských let, se stal součástí jejího života. Dává jí pocit uspokojení a splnění snu. Obdivuje reportážní fotografy, jejich odvahu a angažovanost. Sama nejraději fotí své vlastní autoportréty, portréty jiných a módu. Autoportréty považuje za velice kreativní činnost, při které má modelku stále po ruce. Na portrétu má ráda lidskou tvář, ve které hledá to, co diváka zaujme. Módní fotografie ji prostě baví, má ráda barvy. Za úspěch považuje každé publikování svých prací. Ten „nej“ bylo zařazení jejích snímků do publikace „The Mammoth Book of erotic Women“, mezi 74 uznávaných fotografů aktu. Používá digitální i klasickou techniku, podstatný je pro ni výsledek. Hodně se naučila od svého přítele, zkušeného fotografa.
Více z její tvorby najdete na www.katirudlova.com
Pro autora hlasovalo 87 hodnotitelů
Portfolio: Glyn Edmunds – Velká Británie
Svět fotografie je mu vlastní už 19 let. Prvních devět byl nadšeným amatérem a posledních deset roků pracuje profesionálně, provozuje malé fotostudio. Vyznává tradiční, klasickou filmovou fotografii. Digitální techniku nepoužívá. Nejčastěji pracuje s černobílým materiálem, pouze občas se přikloní k barevné tvorbě. Fotografie si sám vyvolává v temné komoře, poté provádí jejich tónování a konečnou úpravu. Tisky používá pro prezentaci svých prací na výstavy, soutěže a do obchodů s uměleckými díly. Nejraději fotografuje portréty a figurální studie, obojí jak na ulici, tak v ateliéru. Říká, že se nikdy nevěnoval krajinářství, při pohledu na jeho krajinný detail „Plot v trávě“ vás asi napadne, že je to škoda. Soutěží a salonů se zúčastňuje od roku 1989. Získal na nich za svoji tvorbu mnohá ocenění. Jeho práce byly publikovány časopisecky a knižně, jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v mnoha zemích. Několik roků předsedá porotě Southamptonské mezinárodní výstavy. Je nositelem titulu EFIAP. Více z jeho tvorby najdete na www.glynedmunds.com
Pro autora hlasovalo 19 hodnotitelů
Portfolio: Marcel van Balken – Holandsko
Osmačtyřicetiletý nizozemský umělec fotografuje už 25 let. Specializuje se na inscenovanou, manipulovanou fotografii, se surrealistickými prvky. Zabýval se jí ještě před nástupem digitální technologie, což prezentovalo mnoho hodin práce v temné komoře. A právě tam, během večerů a víkendů, začal milovat fotografii. Dík dlouhodobé praxi v temné komoře, si osvojil všemožné techniky pro vytváření speciálních efektů, zejména na černobílé fotografii. Od roku 2000 fotografuje také digitálně a snímky upravuje ve Photoshopu. Nová technologie pro něj znamenala ještě větší možnosti pro zobrazení jiného, snového světa. Za svoji tvorbu získal mnohá ocenění na národních a mezinárodních soutěžích. Od roku 1997 je držitelem titulu EFIAP. Často je publikován v novinách, časopisech i knihách. Jeho mystické, fantaskní snímky, jakoby pouze naznačovaly děj. A dále nechávají divákovi prostor, pro jeho vlastní fantazii. Autor nabízí možnost vstoupit do jeho světa a příběhu. Pokud vás snímky zaujaly, zkuste adresu: www.photure.demon.nl
Pro autora hlasovalo 105 hodnotitelů
Příběh fotografie
10. část – průkopníci fotožurnalizmu
Recenze – Dvojí život
Dvojí život – Kniha Františka Dostála
Recenze – Silná jako román
Silná jako román – kniha Přežili Peklo Jany Noskové
Recenze – Zrod národa
Zrod národa – Karel Plicka
Recenze – Sára Saudková – Jsem univerzální ženská
Sára Saudková do českého fotografického umění doslova vtrhla na přelomu milénia. Původem z Moravy, vystudovala pražskou VŠE, kde dostala titul ekonomické inženýrky. Fotografování poznala nejdříve z opačné strany objektivu, jako modelka Jana Saudka. V roce 1999 se začala zajímat o práci s aparátem a jejím učitelem byl Mistr Jan. Učil ji zacházet s technikou, kterou užívá on sám, středoformátovým Pentaconem six, na svitkový film
Polozapomenutá výročí
Rudolf Bruner-Dvořák
Objevy – Erich Auerbach
Erich Auerbach – Volá Londýn
Fotoklub
Sdružení fotografů Euroregionu Nisa KONTAKT
Ze Sbírky SČF
Milan Borovička – Umění náznaku
Fakta či fikce
Rozbitá rodina
Fotoškola – Nudná Horizontála
Nudnou horizontálu vysvětluje prof. Ludvík Baran
Fotoškola – Inscenovaná fotografie
Téma – Inscenovaná fotografie III. probírá prof. Miroslav Vojtěchovský
Fotoškola – Hlavní a vedlejší motiv
Hlavní a vedlejší motiv objasňuje prof. L. Baran