en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

9/2006

Z obsahu čísla

 


Rozhovor s Margitou Mancovou

Rozhovor s fotografkou Margitou Mancovou vedl náš redaktor Pavel Faus

 


Portfolio: Mariano Villalba (Argentina)

Mario Villalba se narodil před 29 lety v Buenos Aires. Vyrůstal v prostředí předurčujícím mu uměleckou dráhu. Jeho otcem je známý argentinský fotograf Raúl Villalba, jehož portfolio jsme uveřejnili ve druhém čísle našeho časopisu. Mariano začal fotografovat v 16 letech pod vedením otce. Ten mu předal nejenom základy fotografického řemesla, ale pomohl mu najít jeho vlastní tvůrčí rukopis. Krom prací otce obdivuje fotografky Elenu Martiniuk a Natalii Shau. Jejich tvorba je mu inspirací. Fotografie pro něj znamená maximální kreativitu. Nejdříve používal analogovou techniku, před čtyřmi roky začal fotografovat také digitálně. Rád experimentuje pomocí Photoshopu.
Je soutěživý typ a pravidelně obesílá svými pracemi mezinárodní salony a fotosoutěže. Mnoho získaných ocenění je uznáním jeho práci a talentu. Fotografie mu často publikují různé časopisy. Jsou vyhledávány na přebaly CD. Jinou zálibu než fotografování nemá. Vzhledem ke svému mládí jistě neřekl v umělecké fotografii poslední slovo a s Villalba juniorem se ještě nejednou setkáme.

Pro autora hlasovalo 42 hodnotitelů

 


Portfolio: Tommy Martin (Anglie)

Narodil se v sedmdesátém roce v Sussexu a jeho fotografická kariéra začala o dvacet let později. Tehdy podnikl výlet do Paříže, kde se zamiloval – ale do fotografování. Příčinou toho byl uznávaný anglický fotograf, který mu během společné cesty dal „rychlokurz“. Později pracoval jako asistent několika profesionálních fotografů, což byla profesní škola života. Jeho tvorba se soustřeďuje na krajinu a tou nejoblíbenější jsou Cumbrijské hory. Další jeho vášní je horská turistika, což je pro krajináře ideální. Svojí tvorbou ukazuje ostatním lidem krásu milovaných hor a současně vyjadřuje úctu a obdiv, které k nim cítí. Snaží se vyjádřit zážitek, který se mu pojí s určitou krajinou, nezajímá ho realistický popis místa. Inspirující jsou pro něj krajiny Ansela Adamse a obrazy romantických malířů. Nadchla ho digitální technika.Photoshop byl pro něj objev, který mu umožnil vytvářet obrázky podle svých představ.
Profesí je designer webových stránek, fotograf a ilustrátor. Na www.tommymartin.co.uk najdete další krajinky, které fotografuje posledních 18 let.

Pro autora hlasovalo 23 hodnotitelů

 


Portfolio: Břetislav Šmíd (Česká Republika)

Žije a pracuje ve svém rodišti, v Olomouci. Vystudoval medicínu, které se věnuje profesně. V oboru fotografie je vášnivým amatérem od svých 15 let, kdy se stal členem známého olomouckého fotoklubu. Tam získal cenné zkušenosti od starších fotografů, sdružených do skupiny DOFO. Jeho tvorbu ovlivnili přátelé M. Stibor, J. Vávra a V. Sapara. V 18 letech měl první autorskou výstavu v prestižní olomoucké Galerii Divadla hudby. Pravidelně vystavoval s olomouckým fotoklubem, z mnoha soutěží a národních přehlídek si odnesl ocenění. Jeho tvůrčím tématem je akt a zátiší. Nachází v nich vzájemné spojení kompozice konfrontací tvaru a povrchu. K vyjádření svého záměru využívá stavbu zátiší z běžných předmětů, tvarově zajímavých, umocněných modelací umělým i přirozeným světlem. Fotografuje na kinofilm a střední formát, které zpracovává klasicky, v temné komoře. Z digitální techniky používá scanování negativu 6×6 a následné úpravy pro tisk. Svůj vztah k fotografii vyjádřil otevřením Komorní galerie v předsálí své soukromé ordinace.

Pro autora hlasovalo 28 hodnotitelů

 


Portfolio: Joseph K.S. Tan (Singapur)

Rodák z malajské Johore. Od roku 1936, svých 8 let, žije v Singapuru, kde má občanství. Fotit začal v 35 letech, aparátem z druhé ruky. Nejdříve to byl koníček, ale časem se jeho postoj měnil. Když mu bylo 42 let, opustil jistou práci finančního manažera a započal novou a nejistou práci profesionálního fotografa, šel za hlasem srdce. Postupně se vypracoval na skvělého portrétního fotografa. Mezi jeho prestižní zakázky patřilo portrétování brunejské a thajské královské rodiny. Oblíbeným tématem je pro něj klasický portrét. V roce 1995 vyšla v New Yorku kniha „The Business of Portrait Photography“, ve které je zařazeno 30 nejlepších profesionálních fotografů světa; Tan je mezi nimi. Je držitelem titulu Es.FIAP a během své čtyřicetileté kariéry obdržel četná ocenění v mnoha zemích. Fotografie mu publikovaly světové časopisy, noviny, měl interview v TV. V současnosti pracuje jako portrétista a lektor fotografie. Rád cestuje a čte. Je samouk, nepočítáme-li kurz pro začátečníky u Fotografické společnosti v Singapuru, který absolvoval v roce 1965.

Pro autora hlasovalo 12 hodnotitelů

 


Portfolio: Ruslanas Baranauskas (Litva)

Představitel střední generace početné skupiny litevských umělců, narodil se před pětatřiceti lety ve Vilniusu. Je kumštýř povoláním, přesvědčením a životním názorem. Pracuje jako fotograf, designer a ilustrátor. Je členem Litevské unie uměleckých fotografů. Jeho tvorba má širší záběr, od městských zákoutí přes portrét po studiové designérské práce. Těžko jeho dílo někam zařadit, je v něm něco ze surrealismu, trochu absurdna, každopádně spousta emocí a zvláštní krásy. Photoshopem upravované obrázky vyvolávají mnohdy v divákovi pocit, že jde o kresbu. Pracuje s omezenou barevností, pouze občas používá výraznější barevný akcent. Modelky na snímcích z designérského studia nejsou obvyklé magazínové krásky, ale jeho objektiv z nich dělá tváře, které se dlouho pamatují. Mnoho soukromých sbírek po celém světě vlastní jeho fotografie podmanivého výrazu a drsné krásy. Má na svém uměleckém kontě asi čtyři desítky publikací a jeho tvorbu viděli diváci mnoha evropských zemí. V zámoří vystavoval v Japonsku, USA a v Austrálii.

Pro autora hlasovalo 41 hodnotitelů

 


Portfolio: Johan van der Wardt (Holandsko)

Profesionální fotograf a grafik se narodil v roce 1971 v městečku Venray. Nyní žije v jiném malém městě, blízko Amsterdamu, kde pracuje. Vždy se zajímal o umění, nejdříve kreslil a maloval, později dělal graffiti. Asi před deseti lety začal fotit starým mechanickým aparátem Zenit a fotografie u něj zvítězila. Postupně zkusil mnoho témat a stylů, ale žádnou vyhraněnou oblast nemá. Pro jeho osobitý styl je charakteristické zřetelné zrno, které dává fotografiím zvláštní atmosféru a emocionalitu. O tyto dva atributy se vždy snaží. V současnosti pracuje na své první knize fotografií, která bude o Číně. Na cestách za fotografiemi studuje běžný život tamějších lidí a krásu starých kultur. Snaží se fotograficky zachytit starobylou atmosféru památných míst dávných civilizací a uchovat aspoň střípky z toho, co v našem rychle se rozvíjejícím světě mizí. A protože vzpomínky ohladí hrany a jsou vždy krásnější než realita, snaží se, aby jeho fotografie nebyly pouze záznamem skutečnosti. Mají divákům přinášet snový pocit krásných vzpomínek.

Pro autora hlasovalo 69 hodnotitelů

 


Portfolio: André Bellamy (Francie)

Narodil se roku 1935 ve městě, které je samo o sobě uměleckým dílem – v Paříži.
Povoláním inženýr, se specializací na zajištění bezpečnosti práce, technik s duší umělce.
Fotografická tvorba mu umožňuje vyjádřit sebe sama a své nejniternější pocity. V jeho obrázcích je vždy něco osobního, protože tvoří srdcem. Tématicky a stylově je nevyhraněný, zajímá ho vše. Jednu velkou lásku však má, Benátský karneval. Léta patří k jeho nadšeným obdivovatelům, považuje ho za „hymnus krásy, radosti a přátelství“. Úctu k tvůrcům masek se snaží vyjádřit přesným a detailním obrazovým zpracováním, jak jen to je technicky a umělecky možné. Z maskované tváře jsou realistické pouze oči, proto používá techniku zeslabeného výkonu přídavného blesku, aby výrazně vynikly. Pravidelně vystavuje od počátku devadesátých let. Je stálým účastníkem mezinárodních salonů, na kterých získal přes 130 cen. Od roku 1997 je držitelem titulu EFIAP. Posledních 10 let upravuje fotografie v počítačovém programu, což mu umožňuje ještě více přibližovat tvorbu své bohaté fantazii.

Pro autora hlasovalo 16 hodnotitelů

 


Portfolio: Jan – Thomas Stake (Švédsko)

Narodil se před čtyřiačtyřiceti léty ve městě Filipstad, ležícím ve středním Švédsku. Profesí je elektroinženýr, jeho specializací je telekomunikace.
Fotografování ho přitahovalo od dětství, své první snímky pořizoval už v osmi letech kamerou vypůjčenou od rodičů. V teenagerovském věku spojil dvě vášně, kterým holdoval, hudbu a fotografii. Hojně navštěvoval rockové koncerty, při nichž fotografoval hudební skupiny. Ve třiceti letech se přestěhoval do Kristinehamnu, kde se přihlásil do místního fotoklubu. Tím začalo období jeho vážného zájmu o fotografii a po roce začal obesílat svými pracemi mezinárodní salony. Po prvním přijetí propadl fotografování úplně. V současnosti má na svém kontě více než 2000 účastí na salonech a výstavách ve dvaatřiceti zemích. Z mnoha jeho titulů jmenujme aspoň EFIAP, PSA 5*MP a AISF. Jeho oblíbené téma jsou lidé, zejména portréty a umělecký akt. Většinou pracuje černobíle, ale barevné fotografie se nezříká. Vloni přešel na digitální techniku a nyní zkouší nové možnosti. Jeho inspirativní vzor je Helmut Newton.

Pro autora hlasovalo 160 hodnotitelů

 


Portfolio: Mario Caroni (Itálie)

Narodil se v malém horském městečku Sarnano roku 1973. Nyní žije, pracuje a tvoří ve městě s inspirací na každém kroku, v Římě. Když mu bylo 21 let, půjčil mu bratr fotoaparát a Mario zjistil, že se při fotografování dobře baví. Ten pocit ho dodnes neopustil. Fotografie pro něj představuje ideální prostředek k vyjádření jeho myšlenek. A pokud se z myšlenky stane obrázek, žije svůj sen. Nemá oblíbené téma, fotí vše. Témata přicházejí sama, z dění kolem něj. Inspirací může být prožitý, nebo přečtený příběh. Fotografií lze sdělit cokoli. Krom témat mění také styl fotografování a nebrání se inspiraci jinými autory.
Pracuje jako technik v elektrárně a má přístup do míst, kam veřejnost nesmí a tudíž jsou fotograficky zajímavá, čehož hojně využívá. Má mnoho vzorů, ale nejbližší mu je Mario Giacomelli, kterého řadí mezi největší italské tvůrce. Učil se od různých fotografů, byl členem fotoklubu, chodil na výstavy, četl knihy a časopisy s fotografickou tématikou.
Za největší úspěch považuje vyznání z pocitů jedné divačky jeho výstavy.
Miluje svoji motorku a jazz.

Pro autora hlasovalo 13 hodnotitelů

 


Portfolio: Vitalij Arutjunov. (Rusko)

Čestný člen Rotary Clubu, člen Svazu fotografů výtvarníků Ruska a Svazu moskevských novinářů.
V roce 1975 absolvoval novinářskou fakultu moskevské Lomonosovovy státní univezity v oboru fotožurnalistiky. V letech 1973 až 1998 pracoval jako stálý fotokorespondent Tiskové agentury Novosti. Určitý čas se také věnoval výtvarné fotografii, především jako předseda jednoho z fotoklubů v ázerbajdžánském Baku.
Od roku 1987 do r. 1991 byl zvláštním fotozpravodajem APN v Indii. Laureát ruských i mezinárodních fotosoutěží a výstav: cena World Press Photo (Amsterdam 1987), Zlatá medaile Interpressfoto (Bagdád 1987), ocenění „Excellence Award“ města Dillí za výkony v oblasti umění 1990) a další.
Autorské výstavy „Moskva – Dillí“ (Aifacs Hall Rafi Marg, New Delhi, 1989), „Portréty známých i neznámých“ (Ústřední dům umění, Moskva 2004).
Žije a pracuje v Moskvě, provozuje vlastní fotostudio.

Pro autora hlasovalo 14 hodnotitelů

 


Příběh fotografie – 9. část

Vidění okamžiku

 


Recenze – Čtyřikrát o tomtéž, aneb Jak se mění použití fotografie

I. Rudolf Sikora – Sám proti sebe

 


II. Stopy a znamení

 


III. Rineke Dijkstra – Portréty

 


IV. Anastázia Chorošilová – Zápisky z cest

 


Reportáž z Arménie

Cesta proti proudu času

 


Polozapomenutá výročí – J. V. Sládek

J. V. Sládek – Fotografující básník

 


Objevy – Rudolf Janda

Rudolf Janda – Snil o Londýně a Paříži

 


Recenze – Janis Gleizds – Odlesky světla

Přestože ve čtyřiadvaceti ztratil při nehodě obě ruce v zápěstí, stal se fotografem a v letech 1950 až 1992 pracoval jako vědecký fotograf v Institutu traumatologie a ortopedie v Rize. V roce 1962 se stal členem fotoklubu „Riga“ a o rok později obdržel za své snímky první diplom. Navzdory svému fyzickému handicapu totiž ve své tvorbě s oblibou používal i velmi pracné postupy a dosáhl v tom skutečného mistrovství. Celkem se zúčastnil asi osmi set výstav, z toho 120 bylo pod záštitou mezinárodní federace fotografického umění FIAP.Celkem získal 170 medailí, z toho 37 zlatých, dále pak 18 pohárů a 28 Grand Prix v Lotyšsku a mnoha dalších zemích. Čtyři Gleizdsovy autorské kolekce byly vystaveny na celkem 167 salonech. Postupně získal mezinárodní ocenění Artiste FIAP a Excellence FIAP, řadu dalších ocenění v Lotyšsku i v zahraničí a v roce 1995 dokonce i lotyšské státní vyznamenání. Nic z toho však není tak významné jako samo celoživotní dílo Janise Gleizdse. Nejen že mu umění zřejmě přisoudily už sudičky v kolébce, nejen že dosáhl technického i formálního mistrovství. Jeho dílo je život sám a navzdory nelehkému životnímu příběhu umělce je to život ve světě, kde stojí za to žít.

 


Fotoklub

Fotoklub KAMFO Blatná

 


Ze Sbírky SČF

Antonín Špát – Shovívavý kritik

 


Fakta či fikce

Nad fotografiemi Ruslana Baranauskase

 


Fotoškola – Zlatý řez

Zlatý bod vysvětluje prof. Ludvík Baran

 


Téma – Inscenovaná fotografie II.

Probírá prof. Miroslav Vojtěchovský

 


Akt ve fotografii

Na téma Akt ve fotografii diskutují prof. L. Baran s M. Stiborem a G. Avanesianem

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.