en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

7/2006

Z obsahu čísla

 


Romualdas Požerskis (Litva)

Tentokrát se stal terčem otázek Garika Avanesiana známý litevský fotograf, Romualdas Požerskis. Věříme, že vás otázky „na tělo“, kladené naším šéfredaktorem a zajímavé názory skvělého umělce zaujmou.

 


Portfolio: Vlado Bača (Slovensko)

Narodil se v Žilině, po otci je Moravák. Fotit začal ve 12 letech, spolu s kamarádem, a v koupelně vyvolávali filmy. S focením nepřestal a od roku 1970 se zúčastňoval výstav a salonů doma i v zahraničí. V sedmdesátých letech byl zaměstnán jako propagační fotograf a v jejich závěru se stal volným fotografem v oblasti reklamy. V osmdesátých letech si své znalosti, získané samostudiem, doplnil na odborné stáži ve francouzském Arles. V posledních letech spolupracuje se sklářskými firmami, pro které vytváří reklamní fotografie a katalogy. Jeho tvorbu lze nalézt v mnoha prestižních publikacích v Evropě a v USA. Před dvěma roky získal titul AFIAP a certifikát QEP. Ve volné tvorbě vystřídal portrét, akt a krajinu, svérázně spojil fotografování se zálibou pro paragliding, vznikají zajímavé letecké krajinářské záběry. Používá převážně velkoformátovou klasiku, a kde je to zapotřebí, nasadí digitální aparát. Vadí mu, že se víc hovoří a píše o fotografické technice, než o fotografii samotné. Více o Vladově osobnosti a tvorbě naleznete na www.photographyfactory.sk

Pro autora hlasovalo 26 hodnotitelů

 


Portfolio: Enrique Fernandez Ferra (Španělsko)

Telekomunikační inženýr, žijící v Madridu, začal fotografovat před šesti lety. Jeho původní motiv byla vášeň pro hory a přírodu. Když ukazoval rodině a přátelům své nedokonalé fotografie, uvědomil si, že takovými obrázky nedokáže přenést na ostatní silné pocity, které prožíval při fotografování těch krásných míst. Proto se rozhodl učit od velkých fotografů přírody. Od Oriola Alamany pochytil nejdůležitější zásady, nutné pro tento druh tvorby, John Shaw mu pomohl s uměleckou a technickou stránkou a Galen Rowell mu naznačil, jak objevit svůj vlastní a jedinečný styl. Rád fotí krajiny při dramatickém, nebo barevně neobvyklém světle. Tvoří převážně ve Španělsku, ale fotografická vášeň ho zavedla do exotických zemí, jakými jsou Argentina, Chile, Tanzanie a Vietnam. Asi před rokem odložil klasický fotoaparát a začal se věnovat digitální tvorbě, o níž říká, že mu pomáhá objevovat nové možnosti. Je členem Madridské asociace fotografů přírody a své práce pravidelně publikuje v internetových i tištěných magazínech s přírodní tématikou.

Pro autora hlasovalo 17 hodnotitelů

 


Portfolio: Sabina Grigorieva (Nino) (Lotyšsko)

Žije v Rize, kde se v roce 1980 narodila a kde tvoří pod uměleckým pseudonymem „Nino“. Ve svém rodném městě vystudovala sochařství na umělecké vysoké škole a ihned po studiích se projevily její fotografické ambice. Nyní pokračuje v dalším studiu, v oboru vizuální komunikace. Fotografuje černobíle i barevně, ale černobílá fotografie pro ni má větší kouzlo. Důvodem je, že v sobě skrývá víc, než pouhý obraz určité vnější formy a patří k ní experimenty se světlem a stínem. Hlavním tématem jejího zájmu je hledání krásy současného člověka. Snaží se zachytit touhu a mládí svého modelu, fixovat určitý životní okamžik a učinit tak člověka věčně mladým, aspoň na fotografii, což ale není vůbec málo. Kdo by dnes tušil o existenci Mony Lisy, nebýt da Vinciho.Doposud se zúčastnila šestadvaceti výstav v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Ukrajině, Turecku, Španělsku, Makedonii, Belgii, Polsku a v USA. První samostatnou výstavu měla v loňském roce v rodné Rize, letos vystavovala v Lotyšsku. Vzhledem ke svému mládí stihla hodně a to nejlepší ji jistě teprve čeká.

Pro autora hlasovalo 46 hodnotitelů

 


Portfolio: Natasha Gudermane (Francie)

S fotografováním začala jako školačka, v rodné Rize, s dědovým aparátem. Po dlouhé přestávce, během které přesídlila do Francie, kde řadu let žije, pocítila před třemi lety nutnost sebevyjádření. V náhlém rozhodnutí zvolila fotografii. Je to pro ni druh obrazové řeči, kterou hovoří k milovaným lidem, deník, psaný snímanými symboly. Stává se, že intuitivně pořízený snímek vypovídá něco o ní samé, pomáhá jí k sebepoznání. Nemá žádný vzor, který by následovala, je a chce zůstat svá, ale obdivuje tvorbu několika fotografů, která je pro ni inspirativní. Jsou to zejména Misha Gordin a Guy Bordin. V centru zájmu její tvorby jsou filozofická témata a konflikt, třeba odvěké otázky života a smrti, vztahu muže a ženy, člověka a přírody, reality a virtuálního světa. Po začátcích s černobílou fotografií se začíná přiklánět k barevným pracím. Digitální techniku nezavrhuje, ale klasika pro ni má magické kouzlo, patří k němu ona nejistota od zmáčknutí spouště po vyvolání filmu. Miluje také literaturu a jazyk, vystudovala lingvistiku, ve fotografii je samouk.

Pro autora hlasovalo 131 hodnotitelů

 


Portfolio: Eric Hinders (USA)

Mladý, dvaadvacetiletý americký fotograf, se narodil v městečku Waverly, v severní Iowě.V patnácti letech záviděl staršímu bratrovi fotoaparát, a tak dostal svůj vlastní.V šestnácti se učil černobílou fotografii, včetně jejího vyvolávání. Později vystudoval fotografickou akademii. Z dob svých začátků chová úctu a respekt ke klasické fotografii, ale svým věkem patří k digitální generaci. Rychlost a operativnost digitální techniky oceňuje také při své práci portrétního fotografa, fotí rodiny, děti, školy, ale pracuje také pro modelky.Rád tvoří ve Photoshopu, který výborně ovládá. Jeho velký sen je stát se lektorem fotografování, předávat své znalosti dalším lidem. Pokud vás zajímá, jakým způsobem tvoří své fotografie, rád vám odpoví na e-mailu Hinderseric@yahoo.com. Jeho pedagogické ambice jsou podloženy mnoha úspěchy, ač mlád, má co předávat ostatním. Ve státě Iowa je zařazen do Top 10 fotografů, baví ho tvořit plakáty, přebaly CD, nejraději má snové obrazy, zplozené vlastní fantazií. Fotografie mu přináší radost, zábavu, štěstí.

Pro autora hlasovalo 21 hodnotitelů

 


Portfolio: Walter Kump (Rakousko)

Rakouský fotograf, žijící v Linci. Pochází z Riedl im Innkreis, ležícím v Horním Rakousku, kde se 9. 6. 1941 narodil. Má vysokoškolské vzdělání, technického zaměření. Profesí je strojní inženýr, konstrukcí chemických závodů Dále vykonává funkci poradce pro Hornorakouskou regionální vládu. Z hlediska fotografického vzdělání, je stejně jako mnoho jiných úspěšných fotografů, ryzí samouk. Jeho první kontakt s fotografií byl ve třinácti letech.
V roce 1964 byl účastníkem založení klubu SK VEST photographic club. Mezinárodních výstav se zúčastňuje od roku 1973. Za svoji kariéru stihnul 3570 výstav, z toho 3250 bylo mezinárodních. Na nich dosud obdržel 350 cen, z 61 zemí, ze všech kontinentů. Je častým a vyhledávaným porotcem mezinárodních soutěží.

Pro autora hlasovalo 98 hodnotitelů

 


Portfolio: Monika Schulz – Fieguth (Německo)

Narodila se roku 1949 v Potsdamu. Nejprve se s fotografickou činností seznámila z opačné strany objektivu, pracovala jako fotomodelka a manekýnka. Počátkem osmdesátých let dokončila studium na lipské Vysoké škole grafiky a knižního umění, kabinet Fotografie. Její cesta k povolání svobodné fotografky, které vykonává posledních dvanáct let, byla náhodná a jak sama říká, ne příliš romantická. Nejprve se zajímala o chemii a chtěla být fotolaborantkou. Zvrat jí přineslo náhodné setkání s jedním fotografem. Monika pochopila, že fotografie je pro ni ten pravý tvořivý obor, kterému se chce věnovat. V současnosti je pro ni tvorba prostředkem duševního vypořádání se s lidmi a věcmi. V centru jejích prací jsou lidé, se svými city, vášněmi, touhami a strachem. Snaží se zachytit hledání neznámého a nejasného pocitu, spojeného s touhou po harmonii a bezpečí. Ráda používá digitální techniku, ale tvrdí, že přes veškeré technické změny, zůstává nejdůležitější duše fotografie, ta musí diváka uchopit a držet. Na tomto principu pracuje a žije.

Pro autora hlasovalo 10 hodnotitelů

 


Portfolio: Carmel Skutelsky (Izrael)

Je-li na nebi Bůh, pak pro mne je na zemi bohem Žena!“Toto krédo hlásá, vyznává a naplňuje svou prací, fotograf Carmel Skutelsky.Občan Izraele, původem Lotyš, emigroval v roce 1972. V začátcích své tvorby byl ovlivněn a motivován silným fotografickým hnutím, které tehdy vzniklo v Litvě a rozšířilo se do všech pobaltských republik.Po emigraci fotografii na nějakou dobu opustil, pracoval jako policejní kriminalista a člen ochranky.Po svém návratu k fotografování rychle proniká na mezinárodní výstavní scénu.Prvním velkým úspěchem je zisk bronzové medaile ve FIAP Kodak Award, v letech1992 – 1993. Získal hlavní cenu v polském Poháru Afrodity 1994 a zlatou medaili v Maďarsku.Na svém kontě má účast na více než 500 výstavách, v roce 2004 vystavoval v Praze a jenom těžké zranění při autonehodě mu nedovolilo představit se nám dříve.A nyní to nejaktuálnější sdělení vám, čtenářům. Stejně jako v loňském roce, bude také letos Carmel Skutelsky účastníkem našeho IFC, po kterém se zúčastní besedy, kde můžete umělce osobně poznat. Přijďte, těšíme se.

Pro autora hlasovalo 51 hodnotitelů

 


Portfolio: Yaki Yaskvloski (Argentina)

Rodačka z města Azara Misiones, s poněkud slovansky znějícím příjmením, fotografuje teprve krátce. V roce 2000 začala její fotografická kariéra návštěvou semináře základů fotografie na Argentinské fotografické škole. Od studia uplynuly dva roky a už se dostavily úspěchy v podobě prvních ocenění. To byl povzbuzující impuls a Yaki se pustila do dalšího vzdělávání. V Centru současné fotografie, ve městě La Plata, studovala digitální fotografii, akt, práci v temné komoře a alternativní fotografickou tvorbu. Oblíbená témata jejích prací jsou akty, portréty a dokumentární fotografie. Výsledky její umělecké snahy znají návštěvníci výstav ve Španělsku a Francii, v Itálii, Uruguayi, USA a na Kubě. Na těchto prezentacích získala mnoho hodnotných ocenění a čestných uznání, kterých si velice váží. Samozřejmostí je také její činnost na domácí, argentinské, výstavní scéně, formou kolektivní, ale čím dál častěji samostatné účasti. V současnosti se Yaki splnil velký sen, má vlastní studio, v němž pracuje jako portrétistka a učitelka digitální fotografie.

Pro autora hlasovalo 39 hodnotitelů

 


Portfolio: Petr Zemlák (Česká republika )

Jeho rodným městem je Zlín, kde také žije a tvoří. Trpí dyslexií, která mu bránila ve studiu, školní vzdělání má pouze základní. V letech 1988 – 90 navštěvoval ostravskou Lidovou konzervatoř, obor výtvarné fotografie. Z tohoto studia si odnesl poznatek, že nejosobitějších výsledků v umění lze dosáhnout když se nedodržují zažitá pravidla, ale poslouchá se pouze vlastní intuice. Jeho vážný zájem o fotografii přišel v roce 1997, jako odezva na silné osobní prožitky, které vyvolaly potřebu tvůrčího vyjadřování.V tvorbě není vyhraněn, ale nejblíže mu je fotografie člověka, zvláště portrét. Občas se odkloní k makrofotografii. Podnikl několik cest, do USA, Indie, Nepálu, Maroka, Rumunska a z každé vznikl souborný fotografický materiál, který prezentuje jako výstavní monotématický celek. Některé jeho práce otiskla významná geografická periodika. Do digitální fotografie zatím nepronikl, techniku považuje za podružnou. Dle jeho názoru je důležitější naučit se fotograficky vnímat svět, mít dostatek intuice, emocí, odvahy a pokory. www.petrzemlak.cz

Pro autora hlasovalo 39 hodnotitelů

 


Příběh fotografie -VII.

Hledání nového pohledu

 


Recenze:

Soutěž Štíty VilémaHeckela

 


Recenze:

Praha Fotografická jubiluje

 


Recenze:

Fotografický učeň v Sudkově ateliéru – J. Kysela

 


Recenze:

Osud nebo vina?

 


Objevy

Grete Popper

 


Polozapomenutá výročí

Rudolf Skopec

 


Fakta či fikce

Glosy Prof. L. Barana k obrazové kompozici: Dialog s obrazem a Vidění a vnímání

 


Fotoklub

Fotoklub R9 z Rožnova pod Radhoštěm

 


Ze sbírky SČF

Ladislav Rosík

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.