en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

6/2006

Z obsahu čísla

 


Portfolio: Wilhelm Michailovskij – Lotyšsko

Narodil se v nelehké době, v roce1942, v malém městě Konstantinovka, patřící k Doněcké oblasti. V šesti letech mu zemřela matka, zůstali sami s otcem a sestřičkou. V pětadvaceti letech se oženil a brzy se mladé rodině narodil syn. Pro většinu otců, je příchod potomka impulsem pro nákup fotoaparátu, za účelem dokumentace prvních dnů nového človíčka. Nejinak tomu bylo také ve Wilhemově případě, ale zatímco většina fotografujících rodičů nepřekročí rámec pořizování rodinných snímků, Múza tehdy rozhodla jinak. Z Wilhema se stal fotograf a ne ledajaký.V roce 1971 vstoupil do Fotoklubu Riga a o dva roky později se profesionalizoval. Ve druhé polovině sedmdesátých let uspořádal řadu výstav svých prací v Talinu, Moskvě, Rize, Praze, Brně a Colombu. Jeho první autorské album fotografíí vydalo v roce 1982 rižské nakladatelství Avots, pod názvem „Otkrovenie“.Pět let po své první výstavě obdržel titul AFIAP a za další tři roky EFIAP a stal se tak prvním držitelem tohoto titulu, v celém tehdejším Sovětském svazu. Před jeho objektivem se vystřídaly snad všechny celebrity z kulturní oblasti. Fotografoval básníky, Vladimíra Vysockého, Jevgenyje Jevtušenka, Andreje Vozněsenského, Bellu Achmadulinu, ale také populární zpěvačku Allu Pugačevovou. Jeho dalším oblíbeným tématem je starodávná ruská architektura.

Pro autora hlasovalo 46 hodnotitelů

 


Portfolio: Jay Patel – USA

Devětatřicetiletý americký fotograf žije ve státu Ohio, jeho domovem je Twinsburg. Kdoví, zda by jeho talent pro krajinnou fotografii nepřišel na zmar, nebýt nástupu digitální techniky. Kariéru tvůrčího fotografa započal v polovině roku 2001, kdy si pořídil první digitální SLR zrcadlovku.Profesí programový manažer, má blíže k digitální kameře a počítači, než k filmové klasice a temné komoře.Patel nemá katedrové fotografické vzdělání, je ryzí autodidakt, který se učil z internetu a čtením časopisů pojednávajících o fotografii. Velkou váhu přikládá studiu stylu uznávaných krajinářských umělců. V tomto duchu se snaží předat pomyslnou štafetu a má radost, když jeho práce dokáže inspirovat další fotografy. Patelovou tvůrčí snahou, je zachytit fyzickou, ale také emocionální povahu a sílu světla: „Světlo v přírodě dokáže vytvářet úžasně rozmanité tvary, formy a barvy a tím nás velmi silně ovlivňuje.“ Jeho fotografie mají syté, zářivé barvy, působící velmi vyváženě. Na černobílé fotografii si cení možností její volnosti a kreativity.

Pro autora hlasovalo 33 hodnotitelů

 


Portfolio: Ewa Brzozowska – Polsko

Rodilá varšavanka, říká o sobě, že ještě hledá svůj vlastní styl, stále se učí. Dovolujeme si malou opravu, svůj styl už má, nyní už umělecky zraje.Eva se inspiruje ženským světem snů, nadějí a přání. Její fantazie je konfrontována s exaktním vysvětlením stavů a věcí prostřednictvím psychologie, což je její studijní obor. Výsledkem je zcela nekonvenční vnímání reálného světa a umění, ze kterého si pro vlastní vyjádření vybrala fotografii. Ewa pořizuje dlouho předem promyšlené záběry, ale občas se nechá unést improvizací. Její další velkou inspirací je Varšava. Nejčastěji používá Pentacon Six , má pocit, že střední formát se nejlépe hodí pro vyjádření uměleckého záměru. Občas používá Canon EOS 50 a na některé práce používá digitální fotoaparát. Světlo má ráda přirozené, scénu dosvětluje uměle pouze vyjímečně. Vyslovené vzory nemá, ale má své oblíbené fotografy, mezi které patří Sally Mann, Helmut Newton a Ellen von Unwerth. Ewa Brzozowska je pro fotografii velký příslib do budoucna, je jí teprve krásných a mnohoslibných pětadvacet let!

Pro autora hlasovalo 126 hodnotitelů

 


Portfolio: Miguel Caprara – Argentina

Potřebu obrazového vyjádření svých emocí, pocítil Miguel v sedmadvaceti letech, v roce 1974. Stal se členem Fotoklubu Buenos Aires, jehož věhlas už dávno překročil hranice jihoamerického kontinentu. Později se stal učitelem tohoto prestižního klubu a dostalo se mu také cti, být porotcem. Miguel přiznává, že práce v klubu mu velice pomohla umělecky dozrát a více než 300 cen z národních a mezinárodních salonů je toho důkazem.Jeho tvorba se vyznačuje velkou rozmanitostí, nemá vyhraněná témata. Fotografii považuje za způsob sebevyjádření, při kterém zachycuje svůj okamžitý pocit. Používá k tomu digitální Canon Eos Rebel a analogový Canon Eos 5, úpravy provádí na počítači, má vlastní temnou komoru. Jeho fotografický idol je Jerry Uelsmann.Miguel pracuje od roku 1978 jako fotograf a laboratorní technik, dík tomu experimentoval s vyvoláváním černobílých filmů. To, co je pro horolezce prvovýstup, je pro fotografa objev nové metody. Miguelovi se to podařilo a vězte, že technika vyvolávání známá pod názvem „Oxidace“, je jeho vynález.

Pro autora hlasovalo 23 hodnotitelů

 


Portfolio: Alice Prokopová – Česká republika

Narodila se v Brně, v rodině, v níž umění a tvořivost byly cennými a uznávanými hodnotami a poetické vnímání světa přirozenou součástí života. Šťastné dětství Alici umožnilo, že přes veškerá protivenství, problémy a deziluze, které s sebou nese věk dospělosti, zůstala jí schopnost dívat se na svět očima okouzleného dítěte. Na Masarykově univerzitě vystudovala matematiku a psychologii, nyní vyučuje psychologii na brněnské Pedagogické fakultě. A stále a s chutí fotografuje. Dříve používala Flexaret, potom Pentacon Six, nyní pracuje s digitální SLR Nikon. Fotografování je pro Alici životní styl, aparát má takřka vždy a všude u sebe. Obdivuje mnoho fotografů z nejrůznějších věků, směrů, období a žánrů, což jí umožňují znalosti evropské a světové fotografie. Z našich současných autorů, obdivuje tvorbu Vladimíra Birguse, Antonína Kratochvíla a Evžena Sobka. Přejme Alici, nechť jí ještě dlouho vydrží chuť sdílet s námi své prožitky „z říše divů“ a obrazy viděné „za zrcadlem“.Evokuje tím dávno zapomenuté zážitky většiny z nás.

Pro autora hlasovalo 54 hodnotitelů

 


Portfolio: Jurij Bonder – Izrael

Kořeny má v ruském Čeljabinsku, ale žije v Izraeli. Vystudoval sportovní fakultu pedagogické VŠ a na důkaz, že není pouze teoretik, získal titul „Mistr sportu“ v boxu. Po ukončení školy podnikal a v roce 1994 odešel do Izraele. Zlom v jeho životě, přišel v roce 1999, kdy náhodně, na ulici, oslovil neznámého fotografa. Pohovořili o fotografování, Jurij zašel do obchodu a během jediné hodiny byl majitelem aparátu, včetně sady objektivů a příslušenství. Proměna boxera na fotografa potěšila jeho matku a babičku, kterým se box nelíbil. A byla to matka, která mu domluvila možnost získávat zkušenosti u Jurije Teuševa. Později se učil u vynikajícího fotografa Viktora Muršela. Od těch dob se Jurij zúčastnil padesátky mezinárodních fotosalonů a uspořádal pět samostatných výstav v Izraeli, Rusku a USA. Jeho práce v internetových galeriích vzbudily pozornost a zájem odborníků z Kanady a USA a stal se vyhledávaným tvůrcem kalendářů a knih, v obou zemích vyšlo jeho album. V Moskvě byl zařazen do knihy fotografů aktů. Přijal účast na projektu o nové ruské fotografii.

Pro autora hlasovalo 36 hodnotitelů

 


Portfolio: Nathalie Daoust – Kanada

Kanaďanka, narozená v Montrealu, vystudovala tamtéž fotografii.Od ukončení studií, v roce 1997, pracuje jako fotografka. Později přesídlila do New Yorku, kde se dostavil první, velký úspěch. Její fotoseriál New York Hotel Story byl dokonce vydán knižně.Cennou zkušeností pro ni, byl dvouletý pobyt v Tokyu. Zůčastnila se několika skupinových a individuálních výstav, té první před 7 lety. Od té doby získaly její fotografie řadu cen na výstavách v Polsku , Španělsku, Anglii, Japonsku, Kanadě a v USA.Její práce jsou často publikovány. Tvorba znamená pro Nathalii možnost vytvořit si vlastní svět, odpovídající její momentální náladě, schopnost vidět neobyčejné v obyčejném. Dále se snaží zdokumentovat místa a země, která navštívila, zachytit a uchovat rozmanitosti tohoto světa. Je fascinována lidskou touhou, uniknout do světa snů a iluzí, proto fotografovala v erotických podnicích a v nevěstincích. Jsou to místa, kde lze najít hranici mezi realitou a fantazií.

Pro autora hlasovalo 49 hodnotitelů

 


Portfolio: Dieter Biskamp – Německo

Žije nedaleko Mnichova a již mnoho let pracuje jako fotograf. Vzděláním je fyzik. Jeho doménou jsou fotografie přírody, zejména krajinné motivy, které nachází v bezprostředním okolí svého bydliště, ale také třeba na Sahaře, nebo Jihozápadě spojených států. V poslední době se věnuje dalším dvěma odvětvím, fotografickému portrétu a makrofotografii.Převážná část jeho díla je nasnímána barevně, ale občas sáhne i po černobílém filmu. Své fotografické práce lehce upravuje na počítači, většinou provádí pouze čistění, ořez a zvýraznění. Dieterovy fotografie získaly několik významných ocenění na mezinárodních soutěžích, zejména internetových. Také byly publikovány v několika fotografických časopisech a kalendářích. Jeho pracovní nástroj vždy nesl značku Nikon a zůstal jí věrný také po přechodu na digitální techniku.. Inspirací je pro něj mnoho fotografů, velmi obdivuje krajináře Michaela Fataliho.Pro Dietera je fotografie příležitostí k širšímu pohledu na svět tím, že na věci a lidi nahlíží hledáčkem fotoaparátu, z mnoha fascinujících úhlů.

Pro autora hlasovalo 26 hodnotitelů

 


Portfolio: Ramunas Danisevičius – Litva

Je zvláštní, kolik skvělých umělců pochází z nevelké Litvy. Ve městě Biržaj, se roku 1973 narodil fotograf, kterého vám dnes představujeme. Po ukončení technického studia, pracoval jako fotoreportér v novinách Apzvalga. Poté přešel do listu Lietuvos zinios, pro který fotografoval sedm let. V současnosti pracuje pro deník LT. Jeho tvorba je ovlivněna prací fotoreportéra, který nemá jinou možnost, než vždy zachytit rozhodující okamžik, většinou neopakovatelný. Jeho vzory jsou Henri C. Bresson, Robert Doisneau, Antanas Sutkus a Aleksandras Macejauskas. Vyhraněné téma Ramunas nemá, jeho krédo zní: „Kdo pracuje v novinách, musí umět fotit vše.“ Že se mu to daří, mohli shlédnout návštěvníci výstav, kterých se zúčastňuje od roku 2001. Váží si zlaté medaile ze Salonu Pressfoto, účasti na fotografickém projektu Litva ve 24 hodinách a stříbrné medaile ze Salonu Siberia. Je stálým účastníkem Pressfoto Litvy kde získal řadu cen. Byl jedním ze tří účastníků projektu „Nahý den“, vzniklém na loňském Inter Photo Campu našeho časopisu, kde autor nebude chybět ani letos!

Pro autora hlasovalo 24 hodnotitelů

 


Portfolio: Anna Šiškina – Rusko

Místem jejího narození, je starobylé město Peterhof, blízko Sankt Petěrburgu. Od roku 1995 pracovala v dětském domově, kde založila zvláštní divadelní soubor,jehož členy byly děti s downovým syndromem, spolu s dětmi s mimořádnými schopnostmi. Soubor projel v rámci turné Evropu a získal několik ocenění. Anna v těch letech bydlela ve starém, pustnoucím paláci, který byl kdysi letním sídlem cara Mikuláše II, ale stal se z něj squat. Založila další soubor, tentokrát herců animátorů, ze kterého se později stalo kočovné divadlo. V něm byla režisérkou, scénografkou, návrhářkou kostýmů a masek.Těžko soudit, co přivedlo divadelnici a výtvarnici k fotografii, ale víme, že k tomu došlo v roce 2005 a v témže roce založila Anna skupinu Sant Peterburgských fotografů, s názvem Bratři Grimmové. Většina lidí je po roce fotografování v pozici začátečníka. Anna je zralá umělkyně, s osobitým výtvarným projevem. Počet odsloužených roků je důležitý pro úředníky, v umění platí jiné hodnoty, které tvorba Anny Šiškiny nepochybně má.

Pro autora hlasovalo 24 hodnotitelů

 


D. Mrázková – Příběh fotografie VI.

Svědek doby

 


Recenze – Reportér Samaritán

Výstava a kniha Stories Jana Šibíka

 


Recenze – World Press Photo

Awards Days

 


Recenze – Víc jak zapomenutý fotograf

Rudolf Kohn

 


Objevy – Obrazopis světa

M. R. Štefánik

 


Polozapomenutá výročí

Miroslav Hák

 


Fakta či fikce

Zamyšlení prof. Ludvíka Barana nad tvorbou fotografického obrazu.

 


Fotoklub

Fotoklub Lanškroun

 


Ze sbírky SČF

Boží očičko – Václav Chochola

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.