en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

5/2006

Z obsahu čísla

 


Portfolio: Josef Obertscheider

Rodák z hornorakouského Lince se o fotografii se zajímá od konce osmdesátých let. V 90. letech pak přešel na digitální zpracování fotografií. Odborně se vzdělával, zúčastnil se mnoha workshopů pořádaných například profesorem Miloslavem Stiborem (ČR), Jerry Uelsmannem (USA), nebo Manfredem Kriegelsteinem (Německo).Zpočátku ho lákalo fotografování přírody a sport, nyní se zaměřuje na lidi a architekturu. Učarovalo mu fotografování žen v ateliéru.Má za sebou bohatou účast na výstavách a salonech. Sám působil jako porotce na národních i mezinárodních fotografických výstavách a salonech. Klasická fotografie ho ale neuspokojuje. Při kreativním procesu digitálního zpracování snímku, se snaží kombinovat různé záběry nebo jejich části a měnit tak každodenní pohled na svět podle svých vlastních představ.Fotografování a digitální zpracování snímků mu natolik učarovalo, že mu věnuje všechen svůj volný čas. Nyní pracuje na sérii Vídeň – fascinující kombinaci fotografií žen v kontextu se snímky městské architektury. Má i další plány. Připravuje další výstavy fotografií a chystá se vydat knihu.

Pro autora hlasovalo 74 hodnotitelů

 


Portfolio: František Dostál

Narodil se a dodnes působí v Praze. S fotografickými procesy se seznámil již během studií na střední průmyslové škole strojnické, ale fotografovat začal později, až ve svých 25 letech. První snímek mu otiskl týdeník Květy v polovině 60. let. Vydal řadu fotografických publikací; mnohé z nich byly v minulosti oceněné, například v soutěži o Nejkrásnější knihu roku.Uspořádal přes 30 samostatných výstav doma a 20 v zahraničí. Získal mnohá ocenění. Snímky Františka Dostála jsou uložené v několika muzejních sbírkách, včetně známého Domu humoru a satiry v bulharském Gabrovu. Dostálovy snímky jsou zvláštní. Nikdy totiž nešetřily určitou nadsázkou, humorem, ale ani smyslem pro zachycení všedních příhod a radostí každého dne.Jméno Františka Dostála najdeme ve Photographers Encyclopaedia International, ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců, v Encyklopedii českých a slovenských fotografů, ale i v novém vydání Encyklopedie Diderot.

Pro autora hlasovalo 33 hodnotitelů

 


Portfolio: Feliciano O. Jeanmart

Narodil se sice v argentinském městě Avellaneda, ale má belgické, nizozemské a italské předky.V minulosti se velmi intenzivně angažoval v mnoha fotoklubech a asociacích – byl například prezidentem Fotografického klubu v Avellaneda a prezidentem Argentinské fotografické federace, pravidelně spolupracoval se známým Fotoklubem Buenos Aires.V sedmdesátých letech minulého století působil jako dramaturg několika televizních pořadů, věnovaných fotgorafování a fotografii.Aktivně spolupracoval s několika prestižními argentinskými časopisy o fotografii, kde publikoval své práce.Realizoval více než 50 individuálních výstav a zúčastnil se mezinárodních salonů, kde získal více než 600 ocenění. Národní pařížská knihovna dokonce umístila jeho fotografi ve stálé expozici vývoje světové fotografie.Koncem osmdesátých let získal titul MFIAP. Vzhledem ke svým bohatým zkušenostem, , aktivně pracuje jako porotce na národních i na mezinárodních salonech.

Pro autora hlasovalo 73 hodnotitelů

 


Portfolio: Renzo Babilonia

Pracuje na volné noze pro latinskoamerickou verzi časopisu Rolling Stone a další periodika. S fotografováním se seznámil na univerzitě.. Studoval žurnalistiku a specializoval se na fotografii. Nejlepší školou života pro něj ale byla vždy praxe. To, co se fotograf naučí při každodenním focení mu neřeknou na žádném kurzu. Fotografie je pro Renza především prostředkem k sebevyjádření. Pokud delší dobu nefotografuje, začíná být neklidný a nespokojený. Rád fotí portréty a protože ho současně fascinuje pohyb a balet, snaží se obojí spojit do určitého harmonického celku. Dává přednost černobílé fotografii.Používá jak klasickou, tak digitální techniku. Dodnes například pracuje s fotoaparátem, který kdysi zdědil po svém dědečkovi. Důležité je pro něj umění improvizovat, protože prakticky při každém focení se stane něco neočekávaného a když se podaří tyto okamžiky včas zachytit vznikají ty nejlepší obrázky a fotograf může být. Učarovaly mu fotografie Jeanloupa Sieffa, jeho dokonalé portréty a cit pro černobílou fotografii.Získal ocenění na několika mezinárodních soutěžích. Důležitá ale pro něj není ani tak účast na soutěžích a získané ceny, ale hlavně možnost setkávat se stále s novými lidmi a fotografy, kteří dokážou obohatit a pochopit jeho vlastní vnímání světa. Toho si ve své práci cení nejvíce.

Pro autora hlasovalo 90 hodnotitelů

 


Portfolio: Pierre Cazaux-Ribere

Poprvé se tento francouzský fotograf představil veřejnosti na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Snaží hledat stále něco nového, zkouší experimentovat v různých dalších uměleckých činnostech. Věnuje se nejen fotografování, ale také psaní, kreslení, podílí se na několika divadelních, hudebních a dalších projektech. Významným mezníkem pro další vývoj jeho fotografické tvorby bylo období let 1979-1985. V tomto období se snaží svůj fotoaparát, který nosí stále při sobě, se snaží používat především jako nástroj při práci s dětmi, které jsou postiženy nejrůznějšími psychickými onemocněními a vadami. Z tohoto prostředí pochází také několik jeho autorských fotografických výstav.Koncem devadesátých let se věnuje například makrofotografii, láká ho tvorba plakátů a přebalů CD pro nejrůznější hudební skupiny.Následuje nelehkých 6 měsíců, kdy je po úraze nepohyblivý. Ani v tomto složitém období ale nepropadá pesimistickým náladám. Vytváří vlastní internetové stránky a komunikuje s celým světem.V loňském roce podnikl cestu do Mexika a v současné době připravuje autorskou výstavu o ženách v městě Chiapas.

Pro autora hlasovalo 21 hodnotitelů

 


Portfolio: Jakab Tibor

Narodil se ve městě Tirgu-Mures v Rumunsku. Vystudoval Technickou univerzitu v Cluji a později absolvoval také newyorský Institut fotografie. Původní profesí je strojní inženýr, ale dnes je dobře známý i jako fotožurnalista a učitel angličtiny. Jako fotograf na volné noze spolupracuje s různými deníky a časopisy v mnoha zemích světa. Je členem několika fotoklubů a organizací v různých zemích, mezi nimi i v PSA. Od konce osmdesátých let se pravidelně zúčastňuje národních i mezinárodních fotografických salonů. Dnes má na svém kontě 610 akceptací, 64 ocenění a 27 medailí. Od roku 2005 je držitelem titulu EFIAP. Uspořádal mnoho osobních i kolektivních výstav po celém světě. Pravidelně je zván jako porotce na národní fotografické výstavy a salony. Vyučuje fotografii na různých uměleckých školách. Jeho specializací je sociální dokument, akt a fotožurnalistika.Práce Jakaba Tibora byly publikovány v mnoha časopisech i publikacích a můžeme je nalézt i ve sbírkách významných evropských muzeí a kulturních center – například Museum International de Fotografia ve Španělsku a v dalších.

Pro autora hlasovalo 30 hodnotitelů

 


Portfolio: Carlo Durano

Narodil se sice ve věčném městě – Římě, ale v současnosti žije a působí v toskánském městečku Grossetu. Od dětství mu učarovalo kreslení a malování. Proto se po základní škole rozhodl pro další studium na uměleckém lyceu. Od kreslení a malování byl k fotografii už jen malý krůček. Při své tvorbě si uvědomuje, že přes hledáček fotoaparátu má neopakovatelnou příležitost zachytit čas a jeho každodenní realitu. Jeho fotografie vyzařují zvláštní a nezaměnitelnou atmosféru. Mezi jeho nejoblíbenější fotografická témata patří obyčejní lidé a zejména děti. Jejich oči a výraz jejich tváře v sobě skrývají něco zcela zvláštního, nezaměnitelného, fascinujícího. V současnosti se věnuje pouze digitální fotografii. Je členem italské fotografické asociace F.I.A.F., italské fotoamatérské unie U.I.F., FIAPU a PSA. Carlo Durano stál u zrodu kulturní asociace „Photodigitalgrosseto“. A vsoučasnosti je jejím prezidentem. Už v minulosti se zúčastnil mnoha významných mezinárodních fotografických soutěží, ze kterých si přivezl na padesát cen. Své fotografie vystavoval jak samostatně, tak při skupinových výstavách na různých místech v Itálii i ve světě.

Pro autora hlasovalo 31 hodnotitelů

 


Portfolio: Joris Van Daele

Studoval fotografii a design pod vedením mnoha známých umělců a fotografů, například světově proslulého kanadského malíře Pattersona Ewena. Studoval i na prestižní kanadské univerzitě Western Ontario, nebo na Fanshawe College. Svou dráhu profesionálního fotožurnalisty začal koncem sedmdesátých let. Později působil i v komerčním studiu. Mnohé cenné zkušenosti pro svou další fotografickou práci získal také jako technik v temné komoře. První výstavu měl v roce 1969, a po ní následovaly mnohé další. Prestižní Královská kanadská akademie umění dokonce vybrala jednu z jeho fotografií, aby reprezentovala současné kanadské umění na multimediální výstavě nazvané Spectrum Canada. O fotografii Joris Van Daele říká: „Je to příležitost jak sdělit myšlenku nesdělitelnou žádným jiným způsobem, stejně jako hudba vyjadřuje pocity, nebo poezie vdechuje život a dává nový význam slovům tím, že je spojuje. Když fotografuji něčí portrét, nezobrazuji člověka jako ikonu nebo ideál, ale takového jaký ve skutečnosti je, snažím se ukázat jeho jedinečnost a individualitu“.

Pro autora hlasovalo 43 hodnotitelů

 


Portfolio: Jesus Antonanzas Ibanez

Tento španělský fotograf se narodil ve městě Zaragoza. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění a uznání. Mezi ty nejvýznamnější patří Národní cena za fotožurnalistiku, Cena Fujifilm 1994 za práci v Bosně, Čestné uznání roku 1995 za sérii fotografií ze Rwandy nebo prestižní Cena Ortega Y Gasset deníku El País za práci v Kosovu roku 2000. Jesus Antonanzas Ibanez je rovněž známý jako autor několika obrazových fotografických publikací, například „Děti války“, kde dokumentoval válku na Balkáně nebo „Esperanza“ kde se snažil prostřednictvím svých snímků pravdivě zachytit alarmující sociální podmínky, ve kterých žijí lidé v Mozambiku. Sám o své práci často říká: „Dnes, když myslím na vše, co jsem již zažil jsem přesvědčený, že to rozhodnutí být fotografem, které jsem učinil jako teenager, bylo správné. Vše co se díky fotografii denně učím nového mě uspokojuje. Na věci kolem sebe se skrze hledáček fotoaparátu stále dívám se zvědavostí a nadějí. Cesty fotografie jsou zkrátka nekonečné.“

Pro autora hlasovalo 15 hodnotitelů

 


Portfolio: Eduard Tevosov

Eduard Tevosov, člen ruské Asociace uměleckých fotografů a člen Svazu ruských novinářů je všestranný umělec. Známý je nejen jako fotograf, ale i výtvarník, sochař a básník. 17 let stál v čele Fotoklubu CHAZAR a za tu dobu vychoval řadu velmi dobrých a zkušených fotografů.Narodil se v Azerbajdžánu. Posledních zhruba patnáct let žije a působí v Rusku. Původem je Armén a duchovní energii pro svou tvorbu čerpá ze země svých předků, kam se ve své tvorbě vždy rád vrací. Eduard Tevosov vystavoval své snímky na mnoha fotografických výstavách a salonech doma i v zahraničí. Získal i mnoho významných ocenění. Podílel se na tvorbě několika fotografických publikací. Vznikne-li mezi fotografem a divákem dialog a zpětná vazba, dostavuje se okamžik pravdy. Rozdíl je v tom, že autor „vidí“ konkrétní událost zevnitř zatímco divák vnímá tuto událost zvenčí. Asociace, které diváka dokážou přiblížit k autorovým rozjímáním a pohybům jeho duše je největším přínosem jeho fotografií.

Pro autora hlasovalo 21 hodnotitelů

 


D. Mrázková – Příběh fotografie

Fotografie jako svědek

 


Objevy: Stále je co objevovat

Fotograf Pavel Růžicka

 


Recenze: Výstava Persona

Antonín Kratochvíl

 


Recenze: Výstava Industria

Václav Jirásek

 


Recenze: Jiří Koliš

Sportovní fotografie

 


Recenze: Výstava OH v Turíně

M. Růžička a M. Sváček

 


Recenze: Ze sbírky SČF

Josef Ehm

 


Fakta či fikce

Zamyšlení prof. Ludvíka Barana nad tvorbou fotografického obrazu.

 


Fotoklub

Fotoklub Karviná

 


Polozapomenutá výročí

Jindřich Eckert

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.