en  |  de  |  cz  |  

PhotoArt

---

The Best Photographers
Opět jsme pro vás připravili nádhernou publikaci na křídovém papíře s těmi nejlepšími fotografiemi.
Představeni budou Jindřich Štreit, Péter Korniss, Philippe Moroux, Misha Gordin, Steve McCurry, Dana Kyndrová, Iva Zímová, Carl de Keyzer, Karel Cudlín, Miloslav Stibor, Miloň Novotný, Jaroslav Kučera, Lois Greenfield, Sergej Maximišin, Mitch Dobrowner a Tomáš Svoboda.
Cena vázané reprezentativní publikace bude 345,- Kč. Doplňující texty v češtině, němčině a angličtině. Objednávky příjímáme zde.
Nyní také máte možnost objednat si společně s knihou The Best Photographers se slevou i knihu předchozí, The Best Authors.
Cena za obě pouze 500,-Kč + poštovné.

3/2006

Z obsahu čísla

 


Portfolio: Antanas Sutkus – Litva

Narodil se roku 1939 v Litvě, kde o necelých 20 let později vystudoval žurnalistiku. Nepamatuje si, kdy měl poprvé v ruce fotoaparát, ale je si jistý, že pravý umělecký fotograf se od něho nemůže odtrhnout. Roku 1969 vznikla z jeho iniciativy Litevská fotografická asociace, v jejímž čele, po šestileté pauze, stojí dodnes. Od roku 1976 je členem FIAP, má titul EFIAP. Vystavoval po celém světě a jeho fotografie jsou ve sbírkách mnoha světových muzeí (např. Victoria and Albert museum v Londýně, Muzeum fotografie v Helsinkách nebo Institut Umění v Chicagu), jeho jméno nalezneme v mnoha světových fotografických encyklopediích.

Pro autora hlasovalo 41 hodnotitelů

 


Portfolio: Huib Limberg – Nizozemí

Zděděné geny s vášní pro přírodu a narozeninový dárek od manželky – kompaktní kamera, zdá se předurčily cestu Huiba Limberga. Začal totiž fotografovat hmyz, květiny, zvířata a přírodu vůbec. Roku 1979 se stal členem místního fotoklubu Fotokring Soest a také jeho vlivem se, jak sám říká, stal ctižádostivým amatérským fotografem, jehož snažení bylo oceněno více než 30 cenami na mezinárodních soutěžích. Roku 1985 vyhrál první mezinárodní soutěž a dostal titul AFIAP, roku 1988 potom EFIAP. Měl také tu čest být členem porot při několika národních i mezinárodních soutěží. Jeho záměrem, jakožto fotografa a umělce, nikdy nebylo pořizování pouhých fotografických záznamů, nýbrž vytváření nového a působivého obrazu přírody. Huibovy snímky jsou často poměrně detailní, občas chladné, ale i barevně velmi bohaté – jako příroda sama.

Pro autora hlasovalo 84 hodnotitelů

 


Portfolio: Leonid Padrul – Izrael

Narodil se roku 1950 na Ukrajině, kde žil až do svých 44 let, kdy se rozhodl odstěhovat do Izraele. Dodnes pracuje jako hlavní fotograf Erez Israel Museum v Tel Avivu. Ke své práci používá Hasselblad, Broniku a Nikon. Zúčastnil se více než 340 soutěží a výstav, ze kterých bylo 210 zahraničních a získal mnoho ocenění. Za svou aktivní účast na mezinárodních salonech získal titul EFIAP. Největší jeho vášní je fotografování unikátní krajiny Mrtvého moře, čemuž se věnuje už více než deset let. Pro zkušeného horolezce, který zdolal četné vrcholy Kavkazu a Pamíru, nebylo překážkou fotografovat v nepřístupné krajině v teplotách přesahujících 45 stupňů a tak mohl vytvořit na světě ojedinělou kolekci 10 000 fotek okolí Mrtvého moře. „Fotografie je umění, které je potřeba procítit, uvidět, protrpět, promyslet a zaznamenat. Přičemž to všechno se musí podařit v jednom okamžiku, kdy se dostaví anděl z nebes. Nutno ale počítat s tím, že anděl přilétá velmi zřídka“, říká Leonid.

Pro autora hlasovalo 40 hodnotitelů

 


Portfolio: Katrin Soboleva – Rusko

Katrin se narodila roku 1972 v Moskvě, kde žije dodnes. O fotografii se začala zajímat roku 1999. V letech minulých se věnovala především fotografování krajiny a makro fotografii, nyní se však pokouší rozšířit si obzory a změnit žánr. Sama to komentuje slovy: Myslím si, že fotografování jakožto umění, je dobrý prostředek k poznání sebe sama i okolního světa. Je úžasné, jak se s nástupem a fungováním internetu ukazuje v současné době světu mnoho talentovaných a kreativních fotografů. Účastnila se tří výstav v Moskvě, které organizovali účastníci webové stránky www.photoforum.ru

Pro autora hlasovalo 26 hodnotitelů

 


Portfolio: Harry Eggens – Nizozemí

Narozen v roce 1953, je fotograf tělem i duší. Díky vášni, které naprosto propadl procestoval doslova celý svět. Již 15 let fotografuje především sport (Formule1, Le Mans, motocyklové závody i bruslařské závody) a život zvířat (medvědy, orly, žáby, tygry, lvy, hady, opice, motýly, ptáky) v divočině. Fotografovat začal s Nikonem 801 a poté si pořídil 801s, F90, F90x, F4e, F5, nyní používá digitální foťák Canon 1D mkII a Nikon D2x.Během posledních 15ti let prodává své fotografie po celém světě časopisům, cestovním agenturám i do knih i na obaly CD

Pro autora hlasovalo 32 hodnotitelů

 


Portfolio: Pierre Lamy-Rousseau – Francie

Narodil se roku 1935 v Paříži a Francii zůstal věrný až do penze, kterou si užívá nedaleko městečka Sables d‘Olomne v západní Francii. Zúčastnil se nespočtu mezinárodních salonů a výstav, zvláště pak španělských a italských, na kterých získal mnohá ocenění.Patříte-li mezi ty, kteří posílají své snímky na mezinárodní soutěže a salony, jistě jste si v katalozích nemohli nevšimnout právě fotografií mistra Rousseau, který se pyšní tituly AFIAP, EFPF a ER-ISF. Za svůj fotografický život (fotí od roku 1950) používal nejdříve fotoaparáty středního formátu a kinofilmové, nejoblíbenější pro něj byly Hasselblad a Nikon F1 a F5. Dnes používá výhradně profesionální digitální techniku – Nikon D2X.

Pro autora hlasovalo 23 hodnotitelů

 


Portfolio: Betty Billingham – Velká Británie

Začala s fotografováním kolem roku 1940. Vážněji se začala fotografií zabývat až na škole. Po škole cestovala po celém světě, měla tak možnost fotografovat mimo jiné v Trinidadu, v Západní Indii i v Jižní Africe, kde si v hlavním městě JAR Pretorii otevřela vlastní fotostudio. Po návratu do Velké Británie v roce 1992 měla v úmyslu skoncovat s focením nadobro, ale svému osudu se neubránila. Nejprve své snímky skenovala, ovšem nezadržitelný nástup digitálů dovedl Betty do kurzů Photoshopu, aby mohla vylepšovat své snímky na počítači. Pořídila si Nikon 995 s nímž pracuje dodnes a stala se členkou Chipping Sodbury Photographic Society. Roku 1998 jsem se stala členkou Royal Photographic Society, od roku 2000 jsem členem PSA, kde mi bylo v roce 2003 nabídnuto místo hodnotitele v soutěži PSA na jejich webových stránkách.

Pro autora hlasovalo 30 hodnotitelů

 


Portfolio: Jiří Tondl – Česká Republika

Narodil se v roce 1950 ve Zruči nad Sázavou, ale žije a pracuje v Praze. Fotografuje od středoškolských studií, na vysoké škole se pak zaměřil na teorii a praxi novinářské fotografie. V letech 1970 – 1973 fotografoval sociální tématiku v Brně. Při studiích na Státní univerzitě v St.Peterburgu zachytil každodenní život města a jeho obyvatel, z čehož vznikl výstavní projekt Leningrad za Brežněva, Sankt Petěrburg za Putina, který byl premiérově vystaven v květnu 2003 v USA na pozvání Galerie Kalifornské státní univerzity. Jeho soubor fotografií z Číny se stal významným dokumentem, podávajícím svědectví o mizejícím tradičním čínském světě. Byl vystaven pod názvem Mizející Čína – život mezi paláci a chu-tchungy. Autor je od roku 2001 členem Asociace fotografů ČR, kde se zúčastnil výstavy Individuality v dokumentu. Hlavní část jeho tvorby je zaměřena na reportáž a fotografický dokument.

Pro autora hlasovalo 35 hodnotitelů

 


Portfolio: Luciano Pestarino – Argentina

Narodil se v lednu 1925 v Itálii, ale praktický celý jeho život tráví v Argentině či na cestách napříč kontinenty. Fotografii se začal učit v roce 1965 ve fotoklubech a už téhož roku se účastnil místních soutěží. O rok později už se účastní národních soutěží.V roce 1976 získal titul EFIAP a o deset let později je uznávaný jako druhý galaxy exhibitor PSA-CSD. Po mnohaleté přestávce se v roce 2001 k focení, konkrétně digitálnímu a k barevné fotografii, vrací. V roce 2003 byl pozván, aby uspořádal samostatné výstavy v Alessandria a Santa Margherita v Itálii. Nyní, kdy si užívá důchodu, (dříve byl ředitelem několika pojišťovacíchspolečností) je porotcem fotoklubu Buenos Aires v Argentině. Za svoji dlouhou fotografickou kariéru se účastnil mnoha mezinárodních soutěží a jeho fotografie získaly kolem 300 vyznamenání a cen.

Pro autora hlasovalo 35 hodnotitelů

 


Portfolio: Andrzej Dragan – Polsko

Nazývá sám sebe nezávislým anti-umělcem. Narodil se v roce 1978 a za svůj nedlouhý život toho stihl poměrně mnoho. Studoval ve Varšavě, Amsterdamu, Oxfordu a Lisabonu, aby v roce 2005 získal doktorát z kvantové fyziky. Ještě než se začal v roce 2003 zajímat o fotografii vyhrál několik národních i mezinárodních soutěží v komponování hudby.Ve fotografii mě zajímají pouze portréty, z nichž ty nejlepší vznikají při improvizaci, říká sám autor a sebevědomě dodává: Nemám žádný vzor! Proč? Protože mě málokterý fotograf ohromí! Při focení používá nejčastěji Canon 1Ds s objektivem Canon 24-70/2.8L a snímky následně upravuje v počítači, což považuje za naprosto normální výrobní proces. Jen velmi nerad se však zúčastňuje fotografických soutěží.

Pro autora hlasovalo 64 hodnotitelů

 


Příběh fotografie III.

Fotografie jako svébytné umění

 


Recenze – Hledání symbolu

50. let World Press Photo

 


Recenze – Věci jak jsou

Věci jak jsou – publikace k 50. výročí WPP

 


Recenze – 1520

Kniha fotografií Dagmar Hochové ze 60. let

 


Recenze – Fotografie a film nejsou média?

Polemika k výstavě Zlaté časy medií

 


Recenze – Retrospektiva galerie G4

Retrospektiva galerie G4

 


Recenze – Bohemia

Bohemia – nová kniha Jana Reicha

 


Polozapomenutá výročí

Drahomír Josef Růžička

 


Objevy – Jako vlaštovky v letu

Příběh Miroslava Tichého

 


Obrazový esej

Deštivý duch Istambulu

 


Fotoklub

Fotoklub Kontakt Hodonín

 


Ze sbírky SČF

Štíty Viléma Heckela

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.