en  |  de  |  cz  |  

Aktuality

---

17.7.2015

Česká federace fotografického umění (ČFFU) pořádá výstavu předního světového fotografa Steva McCurry na Staroměstské radnici v Praze.

Výstava “Steve McCurry, Photographer” bude veřejnosti přístupná od úterý 8. do středy 30. září 2015. Návštěvníci se první den výstavy mohou zúčastnit besedy a autogramiády s autorem. K výstavě vyjde katalog v českém a anglickém jazyce.

Výstavní soubor na Staroměstské radnici obsahuje výběr z tvorby McCurryho, mimo jiné fotografie zachycující události 11. září  2001, sovětskou invazi do Afghánistánu, život mnichů v buddhistických klášterech i jeho nejslavnější portrét “Afghánská dívka”.

Americký fotograf Steve McCurry je odbornou i laickou veřejností uznáván jako jeden z nejvýznamnějších fotografů dnešní doby a to  zejména pro evokativní styl svých barevných snímků. Jeho „Afghánská dívka“ je považována za fotografickou ikonu a často nazývána Madonou východu. V duchu vrcholné dokumentární fotografie McCurry zachycuje esenci lidského strádání, stejně tak, jako radosti ze života. Ve svých dílech se soustřeďuje hlavně na důsledky války v lidských osudech. Zobrazuje nejen krajinu války, ale i lidskou tvář uprostřed konfliktu. „Většina mých fotografií je zaměřená na lidské osudy, hledám ten nestřežený moment, kdy se lidská duše pootevře a její pocity jsou otištěny ve tváři člověka“. Mezi jeho dnešní reportážní cykly patří také Tibet, Irák, Jemen, ničení chrámů Angkor Vat. Steve McCurry patří ke špičce světových fotografů a získal řadu prestižních ocenění, mezi jinými v roce 1984 Magazine Photographer of the Year. V tomtéž roce se stal také čtyřnásobným vítězem ve World Press Photo a odnesl si dva tituly ze soutěže Olivier Rebbot Award. V minulém roce mu byla udělena Cena za celoživotní dílo a stálý přínos světové fotografii.

V roce 1986 se stal členem Magnum Photos a časopisem Live Magazin byl zvolen vítězem v soutěži World Photo.

Jeho snímky, které doslova obletěly celý svět dodnes pomáhají humanitárním organizacím, které se snaží upozorňovat na dění v zemích třetího světa.

Prostory pro výstavu poskytl Magistrát hlavního města Prahy.

Steve McCurry, Photographer
Staroměstká radnice:
8. 9. 2015 – 30. 9. 2015

Kontakt pro média:
Věra Weinerová
cffu.praha@gmail.com
mt: +420 603 517 504

Media set a fotografie v tiskové kvalitě na vyžádání

© 2010-2016 PhotoArt.cz. All rights reserved.